8 Nisan 2017 Cumartesi

Horlama Tedavi Edilebilir mi?


Horlama Nedir


Horlama nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçmesi sonucu çıkarılan seslerdir. Bu durum şişman kişilerde ve erkeklerde daha çok görülür. Ayrıca yaş ilerledikçe horlama durumu da artmaktadır.Bu durum artarsa ayrıca uyku apnesi durumu da görülebilmektedir.

Horlama Tedavi Edilebilir mi?


Horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. Yetişkinlerde horlama durumları aşağıdaki adımlar takip edilerek önlenebilir.
1. İyi bir adale tonu  kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
2. Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalıdır.
3. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan kaçınılmalıdır.
4. Uykudan 3 saat önce ağır yemekler yenmemelidir.
5. Aşın yorgunluktan kaçınılmalıdır. Vücut dinlendirilmelidir.
6. Uykuda iken yana yatmak tercih edilmelidir.
7. Yatağınızın başı daha yukarıda olmalıdır(10 cm.).
8. Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın. Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) doktorunuza baş vurmanız daha da önem kazanmaktadır. Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuvarı çalışmaları değerlidir.

Horlama Tedavi YöntemleriTedavi şüphesiz horlama nedenine dayalı tanıya bağlıdır. Bu alerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit tedaviler  ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi operasyonlar gerektiren daha zorlu tedaviler olabilir. Horlama nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha geniş hale getirilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) oldukça yararlıdır. Lazer’in kullanıldığı laser-assisted uvulopalatoplasti (LAUP) lokal anestezi ile yapılabilen bir başka ameliyat modelidir.

Yine son zamanlarda geliştirilen Radyo frekans cihazıyla da horlamaya neden olan hava yolu daralmalarını bu bölgelere uygulanan radyo dalgaları sayesinde küçültülmesi lokal anestezi altında yapılabilen bir müdahaledir. Uygun vakalarda ayakta tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyonların boğaz açısından riskli olduğu durumlarda  veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda ;boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) tedavi uygulanabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder