26 Nisan 2017 Çarşamba

İdrar Tutamama Tedavisi


İdrar Tutamama  İdrar tutamama, kabaca şayet kişi istemediği halde idrarını kaçırırsa buna idrar tutamama denir. Kişi yaşlandıkca idrar kaçırma zafiyetide o oranda büyür. Yaşlı kadınlarda idrar tutamama yaşlı erkeklere göre daha çok gözlemlenir. Sebebi ise kadınlarda idrar yolları erkeklere göre oldukça kısadır.
Kadınlarda görülen idrar tutamamanın sebepleri


 • Mesane zafiyeti ,idrar torbasının kaslarındaki zayıflığından dolayı idrar kaçırabilir.
 • Menopoz sürecinde görülen hormon anormalikleri nedeniyle mesane ve çevresinde kas ve dokularda gevşeme meydana gelir ve idrar kaçırır.
 • Sürekli stresli bayanlarda sinirsel zafiyet nedeniyle ara dokularda zafiyet görülür ve bu idrar kaçırmaya sebep olur.
 • Ayrıca şişmanlık ve kabızlık nedeniyle mesane kasları sürekli baskı altında kalır ve buda mesane kaslarını gevşetir ve buda idrar kaçırmaya neden olur.
 • Mesaneye yakın yörede yapılan amaliyatlar mesane zafiyetine sebep olur ve buda idrar kaçırmaya sebep olur.Özellikle normal doğum yapmış bayanlarda bu oldukça sıktır.


İdrar Tutamama Hastalığının Tedavisi 1. Karın altındaki kasları güçlendirmek için egzersiz yapmak.
 2.  Menopoz nedeniyle ortaya çıkan idrar kaçırması tedavi edilmelidir.
 3. Mesane kaslarındaki zafiyeti önlemek için doğal ilaçlar kulanılır.
 4.  Kadınların sağlıklı ped kullanmaları gerekir.
 5.  Kas zafiyetini güçlendirmek için uygun yerlere iğne ile kolajen yapılır.
 6. Amaliyat son çaredir.Erkeklerde görülen idrar kaçırma


Erkeklerde görülen idrar kaçırmanın ana sebebi genelikle prostat büyümesi nedeniyle olur. Prostat büyürse prostat içinden geçen geçen idrar kordonu sıkışır ve idrar dışarı atılamaz. Bu aşırı miktardaki idrar sürekli mesane kaslarını zorlaması nedeniyle mesane zafiyeti ortaya çıkar. Bu nedenle özelikle prostat büyümesinin tedavi edilmesi gerekir.İdrar Tutamamanın Tedavisi


Üroloji ve kadın doğum uzmanının idrar tutmamanın sebeplerinin teşhisinden sonra uygun tedaviler önerilir. Mesane kaslarının zafiyetinden dolayı ortaya çıkan idrar kaçırmaya en basit ve en etkili yöntem mesane kaslarının güçlendirilmesi ve mesane boyun açısının düzeltilmesi için kullanmanızı tavsiye ettiğiniz özel mesane kası geliştirici bir alet sayesinde ameliyatla başarılı olamadığımız hastalarda bile yüz güldürücü sonuçlar kaydedildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder