25 Nisan 2017 Salı

İnsülin Tedavisi


İnsülin Tedavisi

Nasıldır?


Diyabet hastalıklarında hem tip 1 diyabette, hem de tip 2 diyabette  hastanın özel durumuna göre uygun dozlarda insülin tedavisi uygulanır. Yaşlı hastalarda günde bir kez yavaş insülin enjeksiyonu etkilidir. İnsülin enjeksiyonu diyet ve oral antidiyabetik ilaçların kan glükozunu tam kontrol edemediği koşullarda uygulanır.

İnsülin enjeksiyonları sabah ve akşam yemeklerden önce uygulanır. Beslenme öncesi  insülin enjeksiyonu bir kalem enjektörü ile uygulanabilir. Beslenmeyle kan dolaşımında yoğunlaşan glikoz, enjeksiyonu gerçekleştirilen insülinin etkinliğiyle enerji kaynağı olarak kullanılır veya daha sonra kullanılmak için bazı doku ve organlarda depolanır.

İnsülin Tedavisine Hangi Dozda Başlanmalıdır?


Bir hasta için insülin gereksinimine uygun doz, deneysel uygulamalarla tespit edilir. Denemelerle normal kan glikoz değerleri yakalanana dek 2 U arttırılır ya da azaltılır. Kan dolaşımında normal glikoz değerlerine ulaşıldığında gerkli doz sürekli kontrol edilir.

Enjeksiyon Tekniği


Tedavi başlarken insülin enjeksiyonu hastaya öğretilir. Bu hastaya insülinlerin karıştırılması, şırınganın doldurulması, insülinin enjekte edilmesi uygulamalarını kapsar.

Enjeksiyon bölgeleri uyluklar (ön yüzü), kollar, omuz­lar, kalçalardır. Aynı bölgeye peşpeşe iki enjeksiyondan kaçınılmalıdır. Bunun için çeşitli enjeksiyon bölgesi protokolleri uygulanır. Kas aktivitesine bağlı emilimle birlikte etki hızının değişkenliği enjeksiyon uygulamasını belirler. Örneğin, koşmadan önce uyluklara insülin enjeksiyonu uygulanmaz.

Enjeksiyon Ne Zaman Yapılmalıdır?


Genelde, hipoglisemiyi önlemek için has­talara enjeksiyonlarını yemekten hemen önce uygulamaları önerilir. Bazı diyabet hastalarında ise , enjeksiyon ye­mekten 15 ile 30 dakika önce uygulandığında kan glükozundaki beslenme sonrası yükselme azalır. Ancak, yemek gecikirse hipoglisemi riski yüksek olduğundan, hasta yemek za­manını iyi planlamalıdır.

Dozların Ayarlanması


İnsülin dozları hastanın kan şekerini ölçerek bir deftere kaydettiği so­uçlarla ve idrar analizleriyle doğru değerlendirilebilir. Böylece insülin dozu, hiperglisemi ve hipoglisemi ilişkilerine uygun insülin dozu belirlenir.

İnsülin Nedir?


Diyabet (Diyabetes Mellitus) Nedir?


Kan Şekeri (Kan Glukozu) Nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder