21 Nisan 2017 Cuma

İş Yerinde Yapılabilecek Egzersizler


İş Yerinde Yapılacak Egzersizler


Hayatımıza giren ve uzun süren çalışma saatleri genellikle spor yapmamak için bahane olarak gösterilir. Ancak günlük çalışma saatlerinizin arasında fiziksel aktiviteler içinde zaman ayırmanız sağlık ve kilo problemleriyle karşılaşmamanız ve eğer varsa bu problemleri çözmenize yardımcı olacaktır.Hareketsiz bir yaşam biçiminin dengesiz beslenmeyle bir araya gelmesi kilo problemlerine merhaba demektir.Egzersizler


Çalışma günlerinizde de spor yapma şansınız vardır. Haftada beş kere en az 30 dakikalık periyotlarla hafif fiziksel aktiviteler yapmayı önünüze koyun. Hafif aerobik hareketleri kalp hızını artırır ve biraz nefes nefese kalmanıza ve terlemenize yol açabilir.

Ofis Egzersizleri


Eğer gün boyunca uzun süre oturuyorsanız, doğru bir şekilde oturmanız ve ofiste egzersiz yapmanız gerekli olabilir. Gün içerisinde kıpır kıpırsanız yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz ki bu küçük bir öğün yemeğe denktir. Doğru oturmak için gözleriniz bilgisayar ekranının en üstüyle aynı seviyede olması gerekir Sandalyenizin açısını belinize uygun ayarlamalısınız, böylece sırtınızı yaslayacak bir desteğiniz olmuş olur. Koltuğunuzu kalçalarınız dizlerinizden yukarıda olacak şekilde ayarlamalısınız. Bilekleriniz düz olmalı ve dirsekle bilek arasındaki bölüm masanıza paralel olmalı.Şimdi doğru pozisyondasınız,ayaklarınızın yere düz bir şekilde basması pozisyonu tamamlayacaktır.

Oturma Egzersizleri

Aşağıdaki egzersizleri günde birkaç defa tekrarlamalısınız:


  • Omuzlarınızı silkin(omuzlardan kulaklara). Her bir omzunuzu üçer kere döndürün.
  • Göğüslerinizi gerin (ellerinizi arkada birleştirin, omuzlarınızı geriye doğru çekin)
  • Belkemiğinizi -her yöne iki kere-döndürün
  • Bunları her saat yapın (koltuğunuzda veya arabanızda sabit haldeyken)Öğle Aralarını Aktif Bir Şekilde Geçirin

Öğle arasında veya işten sonra futbol maçları gibi aktiviteler düzenleyin.Bu hem iş arkadaşlarınızla kaynaşmanıza hem de sağlıklı yaşama atılan bir adımdır. Yüzmeye gidin. Öğle arasında 30 dakika yürüyün, hava kapalıysa bir spor salonuna gidip koşu bandında yürüyün.


Sağlıklı Çalışma Alanları

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarınızı işyerinizde uygulayabilmek performansınızı arttırır ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. büyük bir fark yaratmak küçük değişiklikler gerektirir. bu yüzden pozitif olun. İnsanlar uyanık oldukları saatlerin ortalama %60’ını çalışarak geçirmek zorundadırlar. Bu nedenle çalışma saatlerinizi ne tür basit değişiklerle daha eğlenceli hale getireceğinizi düşünmenizde sağlık var .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder