27 Nisan 2017 Perşembe

İshal ve Tedavisi


İshal Ne İyi Gelir
İshal, dışkılama sayısının artarak dışkı niteliğinin değişmesi olarak tanımlanır. Bu duruma bağırsak yolları enfeksiyonu sebep olabilmekte besinlerin oksitlenmiş kalıntısı sıvı halde gelebilmektedir. Kalın bağırsak hastalığında ise az sıvı olma durumu daha azdır. Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir. Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur. Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan Salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder.Kalın bağırsak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü görünümde ve kanlı olur. Bu rahatsızlık dizanteri olarak adlandırılır. Bakterilerden Shigella bakteriyel dizanteri, protezoonlardan amip buna yol açar. Bunun yanında, üst solunum yolu enfeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.YETİŞKİNLERDE VE ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN İSHALLERDE YAPILMASI GEREKEN İLK MÜDAHALELER


İshal durumlarında vücudunuzdan sıvı ve tuz miktarı oldukça fazla şekilde atılır ve eksilir. Bu nedenle bu kaybın derecesi belirlenip, az oranda ise ağız yoluyla, şiddetli oranda ise damardan yerine konması gerekir. Evde hazırlayabileceğiniz; 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konarak elde edilen karışımın   hastaya içebildiği kadar sık aralarla içirilir.

İshal Tedavisi Nasıl Yapılır


Sıvı ve tuz kaybının fazla olmadığı durumlarda hasta evde tedavi görür. Dizanteri vakaları, kolera ve fazla su/tuz kaybı hastaneye yatış gerektirir. Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerinde uygun tedavi başlanır.İshal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalarla, ishal diyeti uygulanır ve hastanın ağızdan bol sıvı alması sağlanır.

İshale İyi Gelen Besinler


İshal durumunda beslenme oldukça önemlidir ve ishale iyi gelecek besinler tüketilmelidir. Ancak bunu yaparken, bazı besinlerin önemi daha da öne çıkmakta ve özellikle tüketim şekillerine özellikle dikkat edilmelidir. Şimdi bunlara kısaca bir göz atalım.

Kepek

İshal tedavisindeki en etkili besin kepektir. Özellikle , gün aşırı 1 yemek kaşığı kepeği beslenmenize ekleyerek ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kahvaltılık gevreklerde bulunan kepek ya da kepekli ekmek gibi işlenmiş kepek işe yaramaz , işlenmemiş doğal kepek tüketmeniz gerekiyor. İşlenmemiş kepek ile çorba yapılıp hastaya içirilebilir. Kepeğin özelliği her tanenin kendi ağırlığının 8 katı kadar su emebilmesi ve ishal sırasında bağırsaklarda biriken suyu azaltmasıdır.

Pirinç

İshal tedavisinde ilk olarak yapılması gereken, dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğundan ve bağırsakları daha da yumuşatacağından ishal sırasında tüketilmemelidir. Ayrıca ishal durumu uzun sürüyorsa princin suyu da içilebilir. Bunun için pirinci hafif ılık suda bekletmeniz yeterlidir.
Patates

Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan patates, hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. İshal durumunda özellikle kaynatılarak elde edilebilen patates püresi sindirim sisteminizi çok hızlı bir şekilde düzene sokacaktır.

Havuç

Havuç Püresinin de yabana atılmaması gereken bir ishal kesici olduğu unutulmamalıdır. Bunun İçin, 1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil bir çok hastalığa iyi geldiği gibi ishale de iyi gelmektedir. Özellikle, gün içinde, yemeklerden sonra bir bardak zencefil çayı içerek hem ishalin etkilerini hafifletmiş hem de ishal nedeniyle vücudunuzun kaybettiği suyun bir miktarını yerine koymuş olursunuz. Aynı şekilde nane, civanperçemi ve meyan kökü çayları da ishali azaltmak için kullanılabildiği de hatırda tutulmalıdır.

İshale İyi Gelen Meyveler


Muz

Hafif ve sindirimi kolay bir meyve olan muz ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır. İshal sırasında kaybedilen potasyum muzda bol miktarda bulunur. Muz tek başına ishali geçirmez ancak ishal nedeniyle kaybedilen mineralleri geri almanızı sağlayabilir.

Elma

Bağırsakların normal çalışma sistemine dönmesine yardımcı, bağlayıcı bir besin olan elma püresi hem sindirim sistemini zorlamaz hem de besleyicidir. İshal durumunda iken elma kabukları soyularak yenilir.

Ayrıca , doğal bir antiseptik olan elma sirkesi bağırsakların ve tüm sindirim yolunun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi dışkının sertleşmesini ve ishalin hafiflemesini sağlayabilir. Her öğünden sonra dolu su bardağına 1-2 çay kaşığı sirke karıştırarak içebilirsiniz.

Keçiboynuzu

İshal tedavisinde keçiboynuzunun tozu, tanen ve bağlayıcı pektin maddesi bakımından oldukça zengin olduğu için antiviral etkiye sahiptir. Özellikle, Bebek ishalinde de kullanılabilecek keçi tozundan 1 çay kaşığı kadar bebek mamasına ekleyebilirsiniz.

Böğürtlen

İshal tedavisinde geleneksel olarak kullanılan böğürtleni meyve olarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Daha etkili bir tedavi için böğürtlen suyu içine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başı yarım çay bardağı tüketebilirsiniz.

Limon ve Limon Suyu

İsal tedavisinde gün aşırı 3-5 kez taze sıkılmış limon suyu içmek ishale neden olan viral durumları yok ederek ishalin kesilmesine yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder