22 Nisan 2017 Cumartesi

İşte Başarılı Diyetin Sırları

Diyet yapmak sadece zayıflamak değildir. Diyet yapmak sağlıklı beslenmek ile alakalı bir konudur ve bundan kaynaklı diyet yaparken başarılı olmak adına bazı kurallara uymanız gerekir. Biz genel olarak hem zayıflamak isteyenler hem de kilo vermek isteyenler için bazı önerilerde bulunacağımız kısa bir yazıyı sizlere sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Başarılı Diyet 


Başarılı Diyetin Sırları
Diyet yapmak beslenme alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmeniz demektir ve bu durum zahmetli olduğu kadar zor bir iştir. En önemlisi de eş, aile ve yakın çevrenin desteğini almak ve moral motivasyonu üst seviyede tutmak gerekir.. Diyetine uyan, ailesinden de destek gören bireyler ideal kilolarına beklenen sürede ve sağlıklı bir şekilde ulaşmaktadırlar. Diyet yapmadan önce bir doktora danışmanız kan tahlili yapmanız ve programınızı tahliller sonucunda belirlemeniz önemlidir. Örneğin karaciğer yağlanması yaşıyorsanız doktor size yağlı ürünler yerine light ürünler tüketmenizi önerecektir.

Diyette Sabır ve Aile Desteği


Diyet yaparken programa uymak çok önemlidir. Ayrıca aileden destek görmek gerekmektedir.
Ailesinden destek görmeyen obezite hastalarının öz güveni azalıyor ve içe kapanma ve stres-depresyon olguları ortaya çıkıyor. Ailesinden psikolojik destek görmediği halde kilo verme çabasında olanlar ise diyetlerine uydukları halde başarısız olabiliyor. Aynı durum zayıf olan ve normal kiloya ulaşmak isteyenler için de geçerli bir durum. Diyet durumlarında programa uymak kadar aile ve çevre etkisi de oldukça önemlidir.

Beslenmenin psikolojik yönü de mevcuttur, şişmanlık ve zayıflığın asıl nedenlerinden biri de depresyon,stres veya moral bozukluklarının aşırı olmasıdır.Huzursuz ve mutsuz kişilerin sorunlardan kaçmak ya da kendini oyalamak için aşırı derecede ve sık sık yemek yemektedirler. Aynı sorunlarla karşılaşan bazı kişilerin ise iştahlarının kapanıp yemek yemedikleri ve buna bağlı hem sağlıksız oldukları hem de zayıfladıkları ortadadır.

Uzmanlar bu konuda şunları dile getirmektedirler;''Bu kişiler yemek yerken başka şeylerle uğraşabiliyor. Gece kalkıp yemek yiyebiliyor ve bunu ertesi gün hatırlamıyor. Bütün bunlar göz ardı edilmeksizin şişmanlık ve zayıflığın altında yatan psikolojik sorunlar çözülmeli daha sonra zayıflama ya da kilo alma işlemine geçilmelidir. Bu konuda da bir diyetisyene başvurulmalı, kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir.''


Ailesinden destek görmeyen obezite hastalarının kendilerine güveninin azaldığını ve içe kapanık bir yaşam tarzı benimsediklerini aşikardır.Bu durum ideal kiloya ulaşma sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Sosyal bir mesele olan bu sorun, uzmanlar, hasta ve hasta yakınlarının birlikte göstereceği çabayla aşılabilmektedir.

En çok eşi, ailesi ve yakın çevresinden psikolojik destek alan obezite hastalarının başarı sağladıkları görülmektedir. Ailesinden psikolojik destek görmediği halde kilo verme çabasında olanlar, diyetlerine uydukları halde hiçbir başarı elde edememe durumu ile karşılaşabilmektedirler. Fakat diyetine uyan, ailesinden de destek gören bireyler ideal kilolarına beklenen sürede ve sağlıklı bir şekilde ulaşırlar. Aynı konu zayıf olan ve normal kiloya ulaşmak isteyen bireyler için de geçerli olmaktadır. Yani şişman olan veya çok zayıf olan bir yakınınıza destek olmanız onların daha rahat ve sağlıklı kilo vermesini sağlayacaktır.

Ayrıca diyet yaparken beslenme programına uyulduğu kadar egzersizler ile de kilo veren ve değişen vücudumuzu desteklememiz gerekmektedir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder