28 Nisan 2017 Cuma

İstenmeyen Tüylere Geçici Epilasyon Yöntemleri


Friksiyon nedir?Friksiyon da istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmanın bir şeklidir ancak çok fazla bilinen kısaca popüler olan bir yöntem sayılmaz. Kimileri bu friksiyon yöntemini kollarda ve bacaklardaki ince, zayıf tüylerden kurtulmada işe yaradığını düşünür. Friksiyon ile istenmeyen tüylerden kurtulma Yöntemi kısaca şöyledir; kaba bir yüzey, ponza(genelde ayaklardaki ölmüş derileri sıyırmada kullanılır) taşı gibi maddelerle cildin üzerine sürtünerek tüylerin tabi ki ince tüylerin temizlenme işlemidir. Friksiyon yaptırmak pahalı değildir. Evde kolaylıkla uygulanabilir, hızlı bir yöntemdir, genelde acı çekmezsiniz. Bu yöntem bacaklardaki kıllar için etkili olabilir kimilerine göre ve yine bazıları da tıraş ve ağda yaparken bu yöntemden faydalanırlar. Etkisi kısa bir yöntemdir ne yazık ki işte bu yüzden olsa gerek pek tutulmayan bir yöntem olmuştur friksiyon. Etkisi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta çok sert bir şekilde sürtünme uygulamamaktır. Çünkü bu ciltte tahribata neden olabilir. Ki yüz kol ve bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde friksiyon kullanılmaz. Kısaca pek önerdiğimiz  bir yöntem değildir. Diğer yöntemler dururken hele ki lazerli epilasyon dururken böyle bir yöntemin yanından bile geçilmez.

Tüyleri iplik ile alma


Bu yöntem genelde kuaförlerde ve berber dükkânlarında uygulanan geçici bir epilasyon yöntemidir.
Bu metot Araplarca ve mısırlılarca da bilinir ki Araplar buna “khite” ve Mısırlılar da “fatlah” demektedir. Bu yöntemde kıl köküyle beraber çıkarılır. Yüz bölgesinde ve de kaş bölgesinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir iple alma yöntemi. Çapraz pamuk iplikle dağınık olan üçten beşe kadar kenarda bulunan kıl hattı kolaylıkla alınabilir.

Friksiyon Nasıl Yapılır


Genellikle, işi yapan ipin bir ucunu dişiyle ve diğer ucunu sol eliyle tutmaktadır. İpliğin orta kısmı da işaret parmağı ve sağ elin orta parmağı ile ilmik yapılır. Sonra işi yapan kişi bu ilmiği bir seri istenmeyen tüyü sıkıştırmak için kullanmaktadır ve kılları, tüyleri kökten birden çeker bu ip sayesinde. Ayrıca işlem esnasında ipliği tutan aletler de vardır.

Daha modern bir şekilde dizayn edilmiş işlemler de vardır ve bu sayede işi yapan kişi yani iple tüyleri alan kişinin ipi dişiyle tutmasına gerek kalmaz. İplik ile alma pahalı değildir, kesin ve de hızlı bir yöntemdir. Cımbızla almaya ve yollamaya göre daha az ağrılı bir yöntem oluğu düşünülmektedir.

Bu yöntem özellikle kaş ve yüz çevresini istenmeyen tüylerden temizlemede iyi bir yöntemdir yoksa bir koltuk altı veya bikini bölgesi gibi zor bölgelerde uygulanması pek mümkün değildir. Yolma gibi bunun da sonucu iki haftadan dört haftaya değişim göstermektedir. Ancak bu yöntem o kadar da hafife alınacak bir yöntem değildir. Çünkü dünyada pek çok ülkede iplik ile alma gibi yöntemleri uygulayan kişilerin lisanslı kozmetik uzmanı olma koşulu aranmaktadır.

Bu yöntem yani iplik ile alma kaşıntı ve ağrılara sebebiyet verebilir. Bazı durumlarda ise folikülit gib yan etkileri görülebilir. Bu folikülit dediğimiz şey kıl köklerinde bakteriyel enfeksiyon oluşma durumudur. Bu da maalesef ciltte şişme, kızarma ve cilt pigmentinde değişikliklere neden olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder