27 Nisan 2017 Perşembe

Kadınlarda Saç Dökülmesi


 Kadınlarda Saç DökülmesiSaç dökülmesinin başlıca nedenleri genellikle aşırı stres, vücuttaki hormonal değişiklikler ve ya çeşitli tıbbi tedavilerdir. Bu durum genellikle aniden meydana gelir ve birçok kadında 6 ay içinde iyileşme görülür, çok az kadında kronik bir problem şeklini alır Çok endişeli ve sinirsel olarak zayıf kadınlarda saç dökülmesi kelliğe kadar uzanabilir.


Saç Dökülmesi


Neyse ki kadınlarda erkelerin aksine telojen dönemi geçicidir ve genellikle saçlar yeniden büyümeye devam eder. Herkesin yaşamının yüzde 15’lik bir kısmında telojen (saç büyümesi siklusunda dinlenme safhası) meydana geliyor. Aşırı stres ve sinirsel hastalıklar bunun tetikleyicisi durumundadır. Yaklaşık 3 ay boyunca kadınlarda saç dökülmesi aşırı derecede artıyor. Yeni saçlar büyüyene kadar saçlar oldukça azalabiliyor.

Yetişkinler de genellik bu saç dökülmesi sorunu yaşanmıştır. Saçlarını tararken, taraklarında kalan bir dolu saç elbette üzmüştür. Bu dönemler genellikle çok stresli oldukları dönemlere denk gelir..

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin bir diğer çeşidi de hormonlardan kaynaklanan genetik saç dökülmesi. Annelerinden ya da babalarından geçen genler yüzünden tıpkı irsi bir hastalık gibi yaşanıyor. Kadınlarda genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor ve maalesef telojen dönemi gibi kendiliğinden geçmiyor.
Araştırmalar kadınların yüzde 13’ünün menopoz öncesi ve ya sonrası dönemlerde bu tür saç dökülmeleriyle karşılaştıklarını gösteriyor, 65 yaş üzeri kadınlarda ise bu genetik dökülmeler yüzde 75’lere kadar yükseliyor.

Genetik olan bu saç dökülmeleri kadınların ver erkeklerin vücudunda bulunan ve ailelerinden gelen ortak genler yüzünden ortaya çıkıyor. Bu genleri vücudunda daha fazla toplamış insanlar daha çok saç dökülmesi problemi yaşıyor ve bu sorun kelliğe kadar varabiliyor.

Kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer sebebi ise de, aloepsi denilen ve toplumun sadece yüzde 2’sinde görülen bir durum. Bu durumda saç hücreleri kandaki akyuvarlar tarafından saldırıya uğraması. Bu durumda saçlar yavaş yavaş zayıflıyor ve zamanla saç büyümesi tamamen duruyor.


Saç Dökülmesinde Tedavi  ve Nasıl Önlenir

Saç dökülmesine karşı herkesin kulağına çalınan bir yöntem vardır. Fakat şunu aklınızdan çıkarmayın, duyduğunuz her tedavi işe yaramaz hatta az olan saçlarınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Kellikle yaşamaya alışın demiyoruz, fakat yanlış tedavilerden kaçının. Kellikle baş etmek için kozmetik çözümler deneyebilirsiniz ya da saç ektirme gibi tıbbi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Saç dökülmesi günümüzde ilaçla tedavi edilebilir haldedir. Kan basıncınızı düzenleyecek ve sizi stresin yan etkilerinden kurtararak saç büyümesini hızlandırabilecek ilaçlar ve kremler mevcut. Bunun için öncelikle bir doktora danışmalısınız. Bunun yanında bir de cerrahi gerektiren yöntemler mevcuttur.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder