30 Nisan 2017 Pazar

Kadınlarda Genital Siğil ve Rahim Ağzı Kanseri

Genital siğilller olarak ortaya çıkan ve yüksek oranda HPV virüsünün sebep olduğu siğil hastalıklarının  yapısal özelliklerini , bulaşma durumlarını , belirtilerini ve bu belirtilere dayanarak tanı,teşhis durumunun ortaya çıkarmak ve uygun tedavi yönteminin uygulanmasını sağlamak için aşağıda hazırlanan yazının yararlı olmasını umuyoruz.HPV Kanser Belirtisi ve TedavisiGenital Siğiller,derinin en üst tabakası olan epidermiste yani  ten olarak bildiğimiz dokuda ortaya çıkan ve bu dokuya yerleşen  virüslere bağlı gelişen enfeksiyonal  bir hastalıktır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert bir yapıları vardır.

Genital siğillerin genelde cinsel ilişkiden kaynaklı bulaşabilmektedir. Genital bölgelerde, kadınlarda vajina, rahim ağzı gibi erkeklerde penis kısımlarında olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda ortaya çıkması HPV riskini artırmaktadır. Hpv ise özellikle son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan siğil hatalıkları kategorisinde ortaya çıkan siğil hastalıklarının en sıkıntılı olanıdır.


Genital Siğil ve TCAGenital siğilin sadece genital bölgelerde değil vücudun  virüsün bulaşması biçimine bağlı olarak diğer bölgelerinde veya genital  bölgelere yakın yada bu bölgelerden bağımsız noktalarda da baş gösterebileceğini ortaya çıkmıştır. Tam da bu noktada dokunun asit yardımıyla yakılması ve kabuk attırılması yöntemi siğilden kurtulmak için uygulanan tedaviler arasındadır. Asit uygulamalarının sayısının arttırılması ile derinin katmanlar halinde soyulmasını sağlayacak derideki siğilin yok edilmesi sağlanmaktadır. Tca ile yapılan işlem de deri aynı zaman da kendini yenileyerek daha canlı bir hal alır.

GENİTAL SİĞİL VE TCA UYGULAMASI HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Genital siği tedavisinde farklı yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında;

Krioterapi: Siğiller likit nitrojen ile dondurulur. Bu tedavi yöntemi küçük siğillerde oldukça etkilidir. Uygulamanın yapıldığı yerde ağrı durumu ortaya çıkabilir fakat bu durum geçicidir.

Kimyasallar: Siğillerin uzaklaştırılması için birtakım kimyasal maddeler kullanılabilir ( podofilin, podofilotoksin). Ağrı, erezyon, ülserasyon olabilir; günlerce tekrar tekrar uygulama gerektirebilir.

Elektrokoterizasyon: Siğiller elektrik akımı  yardımı ile geçirilmeye çalışılır. Ağrının azaltılması için lokal anestezi uygulaması gerekebilir.

Lazer tedavisi: Siğiller lazer ışını ile yok edilir. Genital bölge ve ses tellerindeki büyük siğillerde iyi sonuçlar vermektedir. Diğer tedavi yöntemleri herhangi bir sonuç alınmadığı zaman  son seçenek olarak lazer tedavisi uygulanır. Lazer tedavisi lokal anestezi ile yapılır. İz bırakması veya enfekte olma durumları mümkündür.Rahim Ağzı Kanseri ve TedavisiBilim dünyasında, Serviks kanseri özellikle az gelişmiş ülkelerde en çok ölüme neden olan Jinekolojik  kanserlerinin başında yer almaktadır. ABD ‘de meme, kalın bağırsak, yumurtalık ve rahimiçi (endometrium) kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Rahim ağzı kanserinde ise bilinen en tehlikeli faktör HPV’dir

Ülkemizde ise en çok görülen kanserler arasında 7. sırayı almaktadır. Rahim ağzı bayanlar için hayati önem taşıyan bir bölgedir. Enfeksiyon ve bakterilerin rahme ulaşmasını engelleyerek koruma görevi görür. Gebelik sırasında ise bebeği rahim (uterus) içinde tutmaya yardımcı olmak için sıkıca kapalı durumda kalır. Bebek doğmaya hazır olduğunda serviks yaklaşık 10 cm açılarak bebeğin geçmesine izin verir.

Rahim ağzı kanseri ise, insan papilloma virüsü adı verilen ve yaklaşık 100 türü bulunan HPV virüsünün yol açtığı bir kanser türüdür. HPV insanda değişik dokularda yerleşerek genellikle örtücü zarlar ve deride siğillere sebep olmatadır. Kanser hücreleri rahim ağzı bölgesinde oluştuktan sonra seneler içerisinde yavaş bir şekilde ilerleyerek etraflarındaki normal hücreleri ve dokuları da kansere çevirecek şekilde büyür.


Rahim Ağzı Kanseri BelirtileriRahim ağzı kanseri , belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra belirtilerini göstermeye ve ağrı hissi vermeye başlar. Rahim ağzı, rahimin vajinaya açılan boyun kısmıdır. servikal kanser türü jinekolojik kanser türleri içinde 2. en sık karşılaşılan kanser türü olup, displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlayarak prekanseröz olarak adlandırılan ileri aşamasına geçer.

Şikayetler oluşunca genelde kanser hücreleri geniş bir alana yer tutmuş olur ve hatta daha da ilerleyen süreçlerde, rahim ağzı kanseri diğer organlara da zarar vermeye başlamıştır; karaciğer, akciğerler, beyin , kemikler,tükürük bezleri , dalak ve pankreas ta yayılma gösterebilmektedir.


Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı ve TedaviErken dönemde, beş on dakikalık basit bir operasyon (konizasyon) ile sadece rahim ağzındaki hastalıklı bölge çıkarılarak hasta tedavi edilebilirken, hastalık ilerlediğinde ise rahim ve etrafındaki çevre dokuları yayılma durumundan kaynaklı ile lenf ganglionlarının çıkarılacağı büyük bir operasyona ihtiyaç duyulur.

Ayrıca operasyon sonrası tümörün yaygınlık derecesine göre radyoterapi tedavisi gerekebilmektedir. Daha ilerlemiş vakalarda operasyon yapılamaz. Ancak radyoterapi ve kemoterapiden yardım beklenir. Smear testi adı verilen ve özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kritik önem taşıyan bir testir. Bu test yetişkinlik dönemine girmiş her kadının periyodik aralıklarla yaptırması gereken bir şeydir. Bu durum da , erken dönemde kanserin teşhisi konulmuş ve tedavide başarı oranı artmış olur. Hastalık ilerledikçe bu oran düşmektedir.

Tedavi yöntemleri noktasında smear testinin ardından rahim ağzı kanserinin boyutu ve sürecine dönük tanı tedavi yöntemini de belirlemektedir. Eğer erken teşhis söz konusu ise bu tip durumlarda tıbbi tedavileri destekleyecek bitkisel kür ve solüsyonlardan bahsetmek mümkündür. Ancak , kimyasal uygulama olarakta bilinen hafif çaplı asit uygulamaları da sorunun önemli ölçüde çözümü için olanak sağlamaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken, makalemizn sizler için faydalı olduğunu umuyor, konuyla ilgli diğer çalışmalarımızında dikkate değer olduğunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder