1 Nisan 2017 Cumartesi

Kahve ve Zeytinyağı İle Güzelik Sırları


Kahve peeling Faydaları


Peeling cildin üst tabakası olan epidal tabakada bir çok sebepten kaynaklı meydana  gelmiş hasarlı ölü deri tabakanın temizlenmesi, ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlayan ve bu sayede cildinizi yenileyen bir yöntemdir.

Günümüz koşullarında artan hava kirliği ve buna bağlı gelişen bir çok etkenden kaynaklı cildimizin maruz kaldığı olumsuz gelişmelere karşı bir takım yöntemlerle cilt sağlığımızı korumak ve gereken bakımı sağlamak gerekir. Bu olumsuz koşullar derimizin üst tabakası ola epidermiste ölü hücrelerin çoğalmasına neden olur. Bu ölü hücreleri ciltten atmak için de en iyi yötemlerden biri peelingtir. Ancak cildimizin hassasiyet ölçüsünü ve uygulanacak peeling yönteminin buna bağlı olarak nasıl olması gerektiği de cilt sağlığı açısından çok önemlidir.Kahve Peelingi


Peelin özellikle ciltte oluşan siyah noktalar ve aknelerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir ve kahve peelingi ayrıca doğal olması sebebi ile oldukça yararlıdır. Kahve içerdiği kafein ile kan akışını uyarıcı ve cilt için kan akışını düzenleyici bir etkisi vardır. Ayrıca kahvenin içerisinde taşıdığı yüksek oranda,  protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein ile peeling maskeleri içinde en çok tercih edilen uygulamalardan biri haline gelmesini sağlamaktadır.Kahve telveleri fiziksel olarak cildi soymaya yardımcı olur yani kimyasal peeling değildir ve son derece doğaldır.

Kahve maskesinin cilt bakımındaki önemi çok büyüktür. Ayrıca selülit oluşumunu engellemek içinde kullanılabilir. Kahve, içerisindeki uyarıcı maddeler sayesinde cildin sıkılaşmasını ve kan dolaşımını sağlar. Bu sayede selülit oluşumunu engeller.Ayrıca yapılan araştırmalara göre kahvenin güneşten gelen ultraviyole ışınlarının yol açtığı cilt kanserini de önlediği ortaya koyulmuştur.

Kahve Peelingi Hazırlanışı


Bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı kahve telvesi, yarım yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı glikolik asit % 25 solüsyonundan 3-4 damla eklediğimiz karışımı iyice karıştırınız. Karışımı cildinize parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak 2-3 dakika uygulayınız.

İşlem bittikten sonra belli bir süre - 10 dakika kadar- bekleyiniz ve ardından cildinizi soğuk su yardımı ile yıkayınız. Ayrıca cildinizi yıkadığınız suya elma sirkesi koymanız cildinizin mikroplardan temizlenmesini ve cilt pH dengesinin korunmasını sağlayacaktır. Ardından cildinizin kurmaması için nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde siyah noktalarınızdan arındığınızı ve dinç bir görünüm kazandığınızı fark edeceksiniz. Hassas cilde sahip olan bireyler için 2 haftada bir, normal ve yağlı cildi sahip olan bireyler için haftada 1 defa bu peeling yöntemi uygulanabilir.

Ayrıca uygulanan peeling maskesinin kalıcı ve hızlı etki göstermesi ve cilt dengesinin sağlıklı bir şekilde devamının sağlanması için peeling sonrası, içeriğinde  yüksek oranda çinko oksit bulunan pişik kremleri ve bepantenol gibi güçlü nemlendiricilerle peeling yapılan cilt bölgesinin desteklenmesi, istenilen sonuca ulaşmak için başvurulacak en ideal yöntemlerden biridir.

Kahve Peelinginde Dikkat Edilmesi GerekenlerBurada unutmaması gereken ilk durum ; peeling maske uygulamalarında ilk adım olarak cilt yapısına uygun peeling maske seçiminin olduğudur. Kahve peeling uygulaması özellikle kuru ve karma ciltlerde etkin sonuçlar yaratırken , yağlı ciltler için istenen sonucu vermeme ihtimali ve dahası bir takım handikaplara neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yazımızın sonuna gelirken Kahve ve Zeytinyağı İle Güzelik Sırları başlığında ele aldığımız kahve peeling maskesinin faydaları ve dikkat edilmesi gereken yanlarını siz değerli okurlarımız için yararla olabileceğini umut ediyor, konuyla alakalı olarak kimyasal peeling yazımı da okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder