21 Nisan 2017 Cuma

Kanser


KANSERVücudumuzda ki tüm organlar hücrelerden oluşmaktadır. Hücreler vücudumuzun küçük birimleridir ve ancak mikroskop altında gözlemlenebilirler.

Vücut hücreleri sistemli bir şekilde büyür, bölünür ve ölür. Hayatımızınilk yıllarında yetişkin oluncaya dek normal hücreler daha hızlı bu döngünün ilk iki aşamasını tamamlar. Yetişkinliğe ulaşılmasının ardından, pek çok dokuda hücreler yalnızca ölen hücreleri yenilemek ve yaralanmaları gidermek amacı ile bölünmeye devam eder. Normal şartlar altında, eğer yeni hücreler gerekmiyorsa her hücrenin içinde bulunan bazı mekanizmalar hücreye bölünmesini durdurmaya yönelik davranır.

Kanser Hücreleri


Buna karşın kanser hücreleri, büyümeye ve bölünmeye devam ederler ve vücudun diğer bölgelerine yayılırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştuturlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine ulaşabilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyüme sürer Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Tümör vücudun başka bölgelerine yayılmış olması durumunda dahi orijinal olarak oluştuğu organın adı ile anılır. Örneğin kemiklere sıçramış olan prostat kanseri hala prostat kanseri, akciğerlere sıçramış olan meme kanseri hala meme kanseri olarak adlandırılır.

Lösemi genellikle tümör oluşturmayan bir kanser türüdür. Lösemide kanser hücreleri kan ve kan oluşturan organlarda (kemik iliği, lenf sistemi ve dalak) gelişir, ve diğer organların dokuların içinde dolaşabilir , birikebilir.

Akılda tutulmalıdır ki, tüm tümörler kanser değildir. Kanser olmayan tümörler metastaz yapmaz ve çok seyrek görülen istisnalar dışında yaşamsal tehlike oluşturmazlar.

Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri sergilerler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler izlenmesi gereklidir.

Kanser istatistiklerinin diğer ülkelere oranla daha iyi kayda alındığı Amerika'da, bu istatistiklerin bize söylediği  erkeklerin yarısı kadınların ise üçte biri hayatlarının bir evresinde kanserle tanışacaklarıdır. Günümüzde, milyonlarca insan kanserli yada kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Sigaranın bırakılması yada daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarının adaptasyonu gibi aktivitelerle yaşam stilinin değiştirilmesi, pek çok tür kansere yakalanma riskini önemli oranlarda aşağı çekebilir. Kanser tanısı ne kadar erken saptanırsa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar artar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder