4 Nisan 2017 Salı

Karaciğer ve Böbrek Yetmezliği


Karaciğer ve Böbrek Yetmezliği


Diyabet ve hipertansiyon hastaları, yoğun alkol kullanan­lar, hepatit, siroz geçiren hastalar da karaciğer veya böbrek yetemezliği oluşabilir. Bunun için bu gibi durumlarda çok dikkat edilmeli ve düzenli doktora gidilmelidir.

Karaciğerin kan pıhtılaşmasında görevi vardır. Eğer karaciğer de bir yetmezlik durumu varsa pıhtılaşma olayı görülür ve bu kalp-damar rahatsızlıkları oluşmasına sebep olur. Bu gibi  durumlarda  hastalığın teşhisi önemlidir. Bunun için çekim öncesi PTZ testi yapılarak sonuçlara göre ge­rekli önlem alınır. Hekime gitmeden rutin testinizi yaptırarak giderseniz hem vakitten kazanırsınız, hem de gereken önlemlerin alınmasını sağlarsınız.

Karaciğer ve Böbrek Yetmezliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çekim sonrası yutulan kan bu hastalar için oldukça zararlıdır. Pamuk tampon sıkıca 25 dakika ısırılmalıdır, kan yutulmadan, tampon da yerinden oynatılmadan tükürülmelidir. Çekim gibi kanamaya neden olacak durumlarda operasyon sonrası çok dikkatli olmalı ve hekim uya­rılarına harfiyen uyulmalıdır. Bu hastalıklarda hastanın bağışıklık sisteminde zayıflıklar vardır. Bundan kaynaklı antibiyotik kullanımı aksatılmamalıdır ve dikkat edilmelidir. Diyaliz hastaları tedavi yaptırmadan önce diyalize girmelidir ve ertesi gün tedaviye başlamalıdır. Eğer kanama durumları gözüküyorsa doktora bildirilmeli ve dikkat edilmelidir.

Diş hekimliğinde yoğun olarak kullanılan bazı ilaç­lar karaciğerde metabolize oldukları için bu tarz has­talarda kullanımı sakıncalı olabilir. Doktorunuzu eğer bir diş rahatsızlığından kaynaklı ilaç kullandıysanız bilgilendirin. İlaç prospektüsünü dikkatlice oku­yup bu konuda bir uyarı varsa doktorunuza tekrar danışın. İş yoğunluğu nedeniyle gözden kaçmasına izin vermeyin ve dikkat edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder