20 Nisan 2017 Perşembe

Kas Zedelenmesi ve Kas Krampları


Kas Zedelenmeleri
Kas tutulmaları en sık rastlanan kas rahatsızlığıdır. Kas tutulması için bir hareket yapmanıza bile çoğu zaman gerek yoktur. Yanlış oturmak , rahatsız yatış şekli ve daha sayılabilecek bir sürü durumda kas tutulması kaçınılmazdır. Kas tutulaması hazırlıksız kasların aşırı çalıştırılmasına bağlı olarak meydana gelir. Sıcak banyo vedinlenme, ağrının azalmasına ve ortadan kalkma­sını destekler. Kas kirişi ani gerilmeler sonucu kopma yaşanabilir. Zamanında cerrahi olarak onar­mak söz konusu olabilir. Kas ezilmelerinde kas içine kanamalar gözlemlenebilir. Kas mavi-siyah renk alır. Aşırı değilse kasları dinlendirmek yeterli olabilir.

Kas Krampları


Kasa, birden ağır çalışma ile yüklenilirse ani kramplar oluşabilir. Yani kasılan kas gevşeme yaşayamayabilir. Şiddetli ağrı ile kasılı kalabilir. Kramplar, kasın geçici süre oksijensiz ve besinsiz kalması sonucu  oluşur. Kasın kas lifleri doğrultusunda masaj yapılması gevşemeyi sağlar. Birdenbi­re soğuk suya girince de kramp meydana gelebilir. Bu olasılığı hatırlayarak derin sularda yüzmekten kaçınmak faydalı bir bilgi olarak aklımızın bir köşesinde kalsın. Bilinmeyen sularda tek basma yüzmek özellikle tehlikelidir.

Kas Kayması

Vücuttaki bütün iskelet kasları 10 - 80 mikron çapındaki hücrelerden oluşur. Ge­nellikle bir kas lifinin uzunluğu tüm kas boyuncadır. Kas hücresinin zarına sarkolemma olarak adlandırılı. Her kas lifi içerisinde polimerize protein moleküllerinden ibaret aktin ve myozin filamentleri barındırır. Sadece aktin fibrileri içeren açık renkli kas bandlarına I bandı, myozin filamentlerini içeren koyu renkli bandlara ise A bandı diyoruz. Kaş lifleri arasında ayrıca çapraz bağlanmalar vardır. Myofibrillerin içerisinde bulunduğu kas sitopl azmasına sarkoplazma de­nir. Kasın kasılmasında önemli rolü olan endoplazmik retikülum denilen ağ yapısı ise sarkoplazmik retikülum adını alır.

Günümüzde kasın kayması aktin ve myozin fibrillerin kayma teorisi ile açıklanmakta­dır. Bu mekanizmanın ayrıntısı fizyoloji kitaplarında bulunabilir. Kas kasılmasında kalsi­yum, sodyum ve potasyum iyonları çok önemli etkiler yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder