20 Nisan 2017 Perşembe

Kegel Egzersizleri İle İlgili Bilgiler


Kegel Egzerisizleri


Kegel pelvis bölgesi egzersizlerine verilen genel addır. Bir diğer adı pelvis kas egzersizleri olan kegel egzersizleri özellikle pelvis bölgesindeki kasları çalıştırmaya yönelik bir egzersiz türüdür.Her egzersiz yöntemi gibi kegel egzersizinin de yapılma nedenleri diğer egzersizlere göre farklıdır.Kegel egzersizleriyle , erken boşalma , orgazm olamama , sertleşme sorunlarına çözüm olarak sunulan egzersizlerdir. Bu kaslar pelvik bölgesinde yer alan rektum, vajina, idrar yolunu destekler ve pelvis egzersizleri idrar kaçırma sorununa karşı en etkili çözüm yolu sunan egzersizdir.

İdrar Kaçırmaya Son
İdrar inkontinansı özellikle kadınlarda  sık gözlemlenen bir problemdir. Hamilelik, doğum, obezite, yaşlılık, menapoz, kronik öksürük, kronik kabızlık ve bazı genetik özellikler kadınlarda idrar inkontinansı riskini arttırır ve gözlemlenmesi yol açar. Vajinal kaslar ve pelvis kasları zaman içerisinde güçlerini kaybeder yani eriyebilirler. Zayıflayan pelvis kasları cinsel haz sorunlarına ve strese yol açabilir. Bu sorunları çözmenin en etkili yöntemi kegel egzersizleridir.

Kegel egzersizleri oldukça kolaylıkla yapılabilecek egzersizlerdir. Bu egzersizleri günün her zamanı işte, evde, bilgisayar başında uygulayabilirsiniz. Uzmanlar kegel egzersizlerinin günde 3 defa 10 kere yapılmasını önermektedirler. Egzersizler uygulandıkça daha kolay ve rahat uygulanabilir hale gelirler.Olumlu sonuçlar almak için egzersizlerin düzenli olarak uygulanması gerekir.

Kegel Egzersizlerinin Faydaları  • Cinsel Problemler: Kegel egzersizleri cinsel zevki arttırır ve kadınlarda orgazm olamama sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.Erkeklerde sertleşme , erken boşalma sorunlarının çözümüne yardımcıdır.
  • Hamilelik Ve Doğum: Kegel egzersizleri özellikle hamilelik boyunca oldukça yardımcı ve rahatlatıcıdır.Güçlü pelvis kasları doğum esnasında anne adayına yardımcı olacaktır.
  • Aşırı Kilo Problemi: Fazla kilo pelvis bölgesindeki kaslar üzerine baskı uygular. Kegel egzersizleri ve kilo kaybı bu kasların güçlenmesine katkıda bulunur.
  • Yaşlılık: Kegel egzersizleri ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma problemlerini önlemede etkilidir. İlerleyen yaş ile beraber idrar kaçırma sorunu sık olarak gözlemlenir. Kadınların %55’i ilerleyen yaşla beraber bu sorun ile karşı karşıya kalır.
  • Kronik Öksürük: Kegel egzersizleri pelvik bölgesindeki kasları sıkılaştırarak öksürük, hapşırık gibi durumlarda kasların daha etkili çalışmasını sağlar.
  • Menapoz: Menapoz döneminde östrojen hormonunun düşmesi nedeni ile idrar kaçırma problemi daha sık ortaya çıkar. Kegel egzersizleri bu soruna karşı etkilidir.
  • Hormon Terapisi: Yapılan çalışmalar hormon terapisinin idrar kaçırma rahatsızlığında artışa neden olduğunu ortaya koymuştur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder