28 Nisan 2017 Cuma

Kepçe Kulak Onarımı


Kulak EstetiğiKulak estetiği ya da diğer adıyla otoplasty işlemi genellikle kepçe kulakları geriye alarak kafaya yaklaştırmak ya da çok büyük kulakların küçültülmesi amacıyla uygulanan cerrahi operasyonlardır.

Genellikle bu operasyonlar tercihen 4 ila 14 arasındaki çocuklarda uygulanmaktadır. Kulak gelişimi 4 yaş civarında hemen tamamen tamamlandığından dolayı çocuk ne kadar erken ameliyat edilirse çevre tarafından problem yaşama ve dolayısıyla çocuğun psikolojik olarak rahatsız olması ortadan kaldırılacaktır.

Kepçe Kulak

Çocuğunuza kepçe kulak operasyonu yaptırmayı, bu bölüm (broşür?) işlem hakkında size kabaca bilgi verecek ve sonuç hakkındaki beklentilerinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki kişiden kişiye özellikler değişiklik göstereceğinden ve her ameliyat kişiye göre planlandığından bu bölüm doğal olarak tüm sorularınızı cevaplayamayacaktır. İşlem hakkında anlayamadığınız ya da merak ettiğiniz konuda plastik cerrahınıza her türlü soruyu sorun.


Ameliyatınızın Planlanması


Plastik cerrahların çoğu ebeveynlere çocuklarının kepçe kulak problemi konusunda atik olmaları ve çocuğun kendisi ameliyat olmayı isteyene kadar operasyon için baskı yapamamaları konusunda özellikle uyarıyor. Kulaklarından rahatsız olan ve ameliyat olmayı isteyen çocukların çoğu ameliyat sırasında şaşırtıcı derece de daha uyumlu olmakta ve sonuçtan memnun olmaktadırlar.

Plastik cerrahınızla ilk görüşmenizde çocuğunuzun ve hatta operasyonu siz istiyorsanız sizin durumunuzu inceleyecek ve en uygun cerrahi operasyon tipinin saptanmasında size yardım edecektir. Plastik cerrahınız ayrıca operasyona hazırlık aşamasında size özel bir takım önerilerde bulunacaktır. Bu önerileri dikkate almanız ameliyat sırasında ve sonrasında çocuğunuzun iyileşmesini olumlu yönde etkileyecektir

Plastik cerrahınıza aklınıza takılabilecek soruları (özellikle beklentileriniz ve operasyon sonucu hakkındaki çekinceleriniz varsa) sormaktan çekinmeyiniz

Kulak estetiği ameliyatında uygulanacak anestezi


Eğer çocuğunuz küçük yaşta ise operasyonun işlem sırasında tamamen uyumasını sağlayan genel anestezi altında yapılmasını önerebilir.Daha büyük çocuklar ve erişkinler de ise kulak estetiği ameliyatlarının çoğu lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanabilir. Bu kombinasyon sayesinde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen kişi uyanık ancak rahatlamış olur ve kulak bölgesi tamamen ağrı ve sızı duyusundan yoksun olmaktadır.

Cerrahi İşlem

Kulak estetiği operasyonu genellikle 2 ila 3 saat kadar  devam edebilir karmaşık işlemler gerektiren operasyonlarda bu süre artabilir. Kullanılacak teknik ise deformitenin durumuyla ilişkilidir.

Yapılan en sık teknik de, plastik cerrah tarafından kulak arkası derisine kulak kıkırdaklarını ortaya koyacak şeklide bir deri kesisi (insizyon) uygulanır. Daha sonra kıkırdak dokuya şekil verildikten sonra geriye doğru bükülür. Kulağın yeni şeklini korumasını sağlamak amacıyla emilmeyen dikişler kullanılabilir. Nadiren plastik cerrah daha doğal bir kulak arkası oluğu oluşturmak amacıyla bir parça kıkırdak çıkartarak operasyon sonlandırılır.

Diğer bir teknikde ise kulağın arkasına benzer şekilde insizyon yapıldıktan sonra deri fazlası çıkartılıp kıkırdak doku çıkartılmadan içeriden dikişler yardımıyla kulağa şekil verilip geriye alınabilmektedir.

Operasyon sonrası

Hastaların çoğunda kulak estetiği sonrası kulak arkasında belli belirsiz bir iz kalmakta ancak bu iz giderek soluklaşıp zaman içinde kulağın arkasında hiç görülmeyecek hale gelmektedir. Bazı durumlarda tek kulağın kepçe olmasına rağmen daha iyi simetri sağlanması amacıyla her iki kulağa müdahale etmek gerekmektedir.
Erişkin ve çocuklar genellikle operasyondan birkaç saat sonra ayağa kalksalar da, genel anestezinin etkilerinin tamamen ortadan kalkmasını beklemek amacıyla çocuğunuzun başında hastanede bir gece kalmayı isteyebilirsiniz.

Cerrahi işlemin hemen sonrasında kulağın daha iyi şekillenmesi ve şişliklerin engellenmesi amacıyla hastanın kafasına bandaj uygulanır. Kulaklarda ameliyat sonrası birkaç günde sonlanan hafif bir kaşıntı ve ağrı hissi olması normaldir ve rahatlıkla ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Birkaç gün içinde kalın kafa bandajı çıkartılıp kafa bandına benzeyen daha hafif ve yumuşak bir baş sargısı kullanılacaktır. Bu bandajın kullanımı konusunda, özellikle geceleri, plastik cerrahınızın önerilerini mutlaka yerine getiriniz.

Dikişler genellikle 1 hafta içinde alınacak ya da kendiliğinden eriyecektir.

Kulağın öne doğru bükülmesine neden olacak her hareket ve aktiviteden birkaç ay boyunca mutlaka kaçınmak gerekmektedir. Çocuklar oyun oynarken dikkat etmeleri koşuluyla operasyondan 1 hafta sonra okula dönebilirler. Çocuğunuzun öğretmeninden birkaç hafta boyunca çocuğunuza göz kulak olmasını isteyebilirsiniz.


Diğer Kulak Problemleri


Kepçe kulak dan başka plastik cerrahi yöntemleri ile düzeltilebilecek bir çok kulak problemi mevcuttur. Bunlar tıbbi isimleriyle “lop kulak” olarak isimlendirilen kulak ucunun aşağı ve öne doğru kıvrılması,genellikle küçük boyutta ortaya çıkan “cupped kulak” ve kulağın en dış eğrisinde bükülme ve doğal kıvrım ve oyukların kaybıyla karakterize “shell kulak” olarak sıralanabilir. Plastik cerrahi yöntemleri ile ayrıca geniş ve gergin kulaklar ve kulak memelerinde büyük çizgilenmeler de düzeltilebilmektedir. Plastik cerrahlar hatta doğuştan olmayan ya da travma sonrası kaybedilmiş kulakları bile yeniden yapabilmektedir.

Öte yandan bazı durumlarda düzeltme işlemi sonrası kalan nedbe dokuları probleminin kendisinden daha fazla rahatsızlık verebilmektedir. Plastik cerrahınıza özel durumlarda yapılması gereken en uygun operasyon tipi hakkında mutlaka gerekli soruları sorunuz.


Daha doğal görünümlü kulaklar


Genç ya da yaşlı olsun hastaların çoğu kulak cerrahisi sonrası büyük memnuniyet duyarlar. Ancak, amacın mükemmellik değil düzelme olduğunu unutmamak gerekir. Her iki kulağınızın mükemmel bir simetriye sahip olmamasını beklememeniz gerekir, zira aşırı benzer iki kulak olma ihtimali düşük olduğu gibi doğal da görünmez. Operasyon öncesi cerrahi işlem ve beklentileriniz hakkında plastik cerrahınız ile görüş alış verişinde bulunduysanız sonuçtan memnun olma ihtimaliniz daha çok artacaktır


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder