14 Nisan 2017 Cuma

Kilo Alma Nedenleri


Neden Kilo Alıyoruz


Şişmanlığın giderek salgın halini almasının altında, hareketsiz yaşam biçimi nedeniyle hareket azalması, fazla kalori alımı ve fast food türü yeme alışkanlıklarının artması en önemli iki sebeptir.

Erişkin yaşlarda kilo almaya veya şişmanlığa neden olan başlıca
faktörler hareketsizlik ve aşırı beslenmedir. Kadınlar gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha çok kilo alımı başlar. Tiroit bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbre­küstü bezinin aşırı “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize “polikistik over hastalığı” gibi hormon bozuklukları  hastalıklarında da kilo alımı gerçekleimektedir.

Evlilik Kilo Mu Aldırıyor

Evlendikten sonra düzenli yeme döneminin başlaması veya sigarayı bırakınca iştahın artması da kiloyu artıran sebepler arasında görülüyor. Aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi bazı sosyo­lojik ve psikolojik sorunlar; emeklilik, uzun yol şoförlüğü gibi meslekler ve gece vardiyasında çalışmak kilo alımında sebepler arasında sayılabiliyor. Tabi ki bu sebeplerden kaçma şansımız yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan kaçma şansımızdan daha fazladır.

Şişmanlığın Nedenleri


Şişmanlığın ortaya çıkışında ailesel veya genetik neden­ler var mı?

Şişmanlığın aileyle-genlerle ilişkisi olduğu yıllardır biliniyor. Anne ve babası şişman olan kişilerin çocukların­da şişmanlık daha sık rastlanıyor. Şişmanlığın oluşumunda kalıtımın yüzde 35-60 oranında rol oynadığı artık bilin­mektedir. Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük, kilo alımının önemli bir rol oynayabiliyor. Anne-babanın şişman olma­sı veya şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir. Anne-babası aşırı kilolu ço­cukların yüzde 80′inde, anne ve babasından biri aşırı kilo­lu olanların yüzde 40′ında, anne-babası normal kilolu olanların ise yüzde 10′unda erişkin döneminde şişmanlık riski var.

Yapılan genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen ba­zı genetik bozuklukların da, kilo alımında önemli rol oynadı­ğını göstermiştir.Yani anne-baba zayıf olması yetmiyor , başka birtakım genlerin  de bozuk olması sizin şişmanlık riskinizi arttırabiliyor.

Vücudun kilo almaya karşı yeterince kendini koruma­dığı, kilo vermeye şiddetle karşı çıktığı ve bu yönde meka­nizmalar geliştirdiği gözlemlenmiştir. Yani vücut kilo al­maya karşı daha toleranslı davranmaktadır. Bu nedenle ki­lo vermek almaktan daha zordur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder