14 Nisan 2017 Cuma

Kilo Alma Nedenleri


Neden Kilo Alıyoruz?


Obezitenin, yani, şişmanlığın yaygınlaşmasının en önemli nedenleri hareketsiz yaşam biçimi ve fast food türü yeme alışkanlıklarına bağlı fazla kalori alımının artmasıdır.

Erişkin yaşlarda kilo almaya veya şişmanlığa neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı enerji içerikli beslenmedir. Kadınlar gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha çok kilo alırlar. Tiroit bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbre­küstü bezinin aşırı “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize “polikistik over hastalığı” gibi hormon bozuklukları hastalıklarında da kilo alımı artmaktadır.

Evlilik Kilo Aldırıyor mu?


Evlilik ve sigarayı bırakmayla birlikte iştah artışı; buna bağlı fazla kalori alımı kiloyu artıran sebepler arasında görülüyor. Ayrıca, aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi bazı sosyo­lojik ve psikolojik sorunlar, emeklilik ile birlikte hareketsiz yaşam, uzun yol şoförlüğü gibi meslekler; gece vardiyasında çalışmak kilo alımında sebepler arasında sayılabiliyor. Tabi ki bu sebeplerden kaçma şansımız yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan kaçma şansımızdan daha fazladır.

Şişmanlığın Nedenleri


Şişmanlığın ortaya çıkışında ailesel veya genetik neden­ler var mı?


Şişmanlığın genlerle ilişkisi olduğu yıllardır biliniyor. Anne ve babası şişman olan kişilerin çocukların­da şişmanlık daha sık rastlanıyor. Yani, şişmanlığın oluşumunda kalıtımın yüzde 35-60 oranında rol oynadığı artık bilin­mektedir. Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük, kilo alımının önemli bir rol oynayabiliyor. Anne-babanın şişman olma­sı veya şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir. Anne-babası aşırı kilolu ço­cukların yüzde 80′inde, anne ve babasından biri aşırı kilo­lu olanların yüzde 40′ında, anne-babası normal kilolu olanların ise yüzde 10′unda erişkin döneminde şişmanlık riski var.

Yapılan genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen ba­zı genetik bozuklukların da, kilo alımında önemli rol oynadı­ğını kanıtlamıştır. Yani, anne-baba zayıf olması yetmiyor, başka birtakım genlerin de bozuk olması şişmanlık riskini arttırabiliyor.

Vücudun kilo almaya karşı yeterince kendini koruma­dığı, kilo vermeye şiddetle karşı çıktığı ve bu yönde meka­nizmalar geliştirdiği gözlemlenmiştir. Vücut kilo al­maya karşı daha toleranslı davranmakta; bu nedenle ki­lo vermek almaktan daha da zorlaşmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder