14 Nisan 2017 Cuma

Kilo Alma Nedenleri


Birçok insan kilo alma nedenlerini tam olarak kestiremez.Bir şey yemiyorum ki neden kilo alıyorum? sorusunun cevabı genelde ne yediğinize dikkat etmemeniz olabilir. Fakat bunun dışında başka durumlarda kilo almanıza veya kilo verememenize neden olabilmektedir. Bizlerde bu yazımızda elimizden geldiği kadar bu konuya değineceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Neden Kilo Alıyoruz?

Kilo Alma Nedenleri
Obezitenin, yani, şişmanlığın yaygınlaşmasının en önemli nedenleri hareketsiz yaşam ve hızlı yeme alışkanlıkları bulunur.Çağımızın insanı küreselleşen yemek alışkanlıklarına teslim olmuş ve evde bilgisayar başında geçen sürenin uzaması da buna neden olmuştur.  Erişkin yaşlarda kilo almaya veya şişmanlığa neden olan başlıca faktörler hareketsizlik ve aşırı enerji içerikli beslenme modellerdir. Kadınlar gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde daha çok kilo alırlar. Tiroit bezi yetmezliği (hipotiroidi), böbre­küstü bezinin aşırı “kortizol” üretmesi ve yumurtalıklardaki kistlerle karakterize “polikistik over hastalığı” gibi hormon bozuklukları hastalıklarında da kilo alımı artmaktadır.

Evlilik Kilo Aldırıyor mu?

Evlilik ve sigarayı bırakmayla birlikte iştah artışı; buna bağlı fazla kalori alımı kiloyu artıran sebepler arasında görülüyor. Ayrıca, aşırı alkol tüketimi, depresyon gibi bazı sosyo­lojik ve psikolojik sorunlar, emeklilik ile birlikte hareketsiz yaşam, uzun yol şoförlüğü gibi meslekler; gece vardiyasında çalışmak kilo alımında sebepler arasında sayılabiliyor. Tabi ki bu sebeplerden kaçma şansımız yukarıda bahsettiğimiz hastalıklardan kaçma şansımızdan daha fazladır.

Evlilik diğer yandan gelişmiş ülkelerde çocukları da dahil olmak üzere bisiklet binme ve ortak sosyal faaliyetler ile kilo alımı bir yana daha mutlu aileler de yaratabilmektedir. Burada aileniz ile ne yaptığınız oldukça önemlidir. 

Şişmanlığın Nedenleri

Şişmanlığın genlerle ilişkisi olduğu yıllardır biliniyor.  Genelde aile bireylerinde herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı şişman olma durumu varsa bu durum çocuklara geçebiliyor. Ailede var olan beden yapısının durumu da çocukların daha hızlı kilo almasına neden olabilmektedir. Fakat bu durumlar engellenebilir durumlardır. Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük, kilo alımının önemli bir rol oynayabiliyor. Anne-babanın şişman olma­sı veya şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir. Anne-babası aşırı kilolu ço­cukların yüzde 80′inde, anne ve babasından biri aşırı kilo­lu olanların yüzde 40′ında, anne-babası normal kilolu olanların ise yüzde 10′unda erişkin döneminde şişmanlık riski var.

Yapılan genetik çalışmalar, anne-babamızdan gelen ba­zı genetik bozuklukların da, kilo alımında önemli rol oynadı­ğını kanıtlamıştır. Yani, anne-baba zayıf olması yetmiyor, başka birtakım genlerin de bozuk olması şişmanlık riskini arttırabiliyor.Vücudun kilo almaya karşı yeterince kendini koruma­dığı, kilo vermeye şiddetle karşı çıktığı ve bu yönde meka­nizmalar geliştirdiği gözlemlenmiştir. Vücut kilo al­maya karşı daha toleranslı davranmakta; bu nedenle ki­lo vermek almaktan daha da zorlaşmaktadır.Aşağıda sizlere obezite ve fazla kilolu olmakla alakalı yazılar sunulmaktadır. Okumanızı ve ne gibi durumlar ile karşılaşacağınızı anlamanız önemlidir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder