26 Nisan 2017 Çarşamba

Kilo Verememek ve Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler


Kilo Verememek
Kilo verememe durumunuz bir çok nedeni olabilmektedir. Üzülerek söylemek gerekir ki kilo verememe durumunun en başından aslında zannettiğinizden daha fazla kalori alma, yetersiz egzersiz ve dengesiz beslenme bulunurken bazen hormonal durumlarınız ve hastalıklarınız kilo almanıza engel olabilmektedir. Bizler bu konuya eğilerek kilo verememenizin ne gibi sakıncaları olduğunu aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Kilo Verememek

Kilonuzla mı uğraşıyorsunuz? Kilo vermek zor  bir iş olabilir. Ayrıca, sabır, azim ve elbette doğru yöntemi gerektirir. Çok sıkı çalıştıktan sonra bile kilo veremediğiniz zamanlarda sinir bozucu ve hayal kırıklığı yaratabilir. Düzenli olarak çalışabilir, kalorilerinizi hesaplayabilir, karbonhidratı ve diğer yaşam tarzı değişikliklerini kontrol ederek bu ekstra kiloları alabilirsiniz. Ancak beklediğiniz sonuçları göremeyebilirsiniz. Eğer bu çabalar kilo vermenize yardımcı olmazsa, sebebi nedir? Yanlış bir şey mi yapıyorsunuz ? İşte bunu belirlemek adına aşağıdaki adımlara dikkat etmeniz gerekir.

Hormonal dengesizlik kilo verme çabalarımızı yavaşlatabilir. Tüm doğru şeyleri yapıyor olabilirsiniz ve hala kilo vermeyebilirsiniz. Tiroid ve PCOD gibi şartlar tüm çabalarınızı olumsuz etkileyebilir. Ama iradenizi kaybetmenize gerek yoktur ve asla kilo veremeyeceğinize inanmak için bir sebep yoktur. Tutarlı çabalarla sebat etmeli ve hormonlarınızın zamanla tekrar uyum sağlamasına izin vermelisiniz.   İnsülin direnci, PCOD ile çok yakından ilişkilidir ve ön diyabet kilo kaybını da önler. İnsülin duyarlılığını geliştirmenin tek yolu egzersiz yapmak ve dengeli yemek olmaktır. Ayrıca, bir gecede gerçekleşmez, bu yüzden sabır gereklidir. Fad diyeti, kilo kaybı takviyeleri ve yağ yakıcıların tuzağına düşmeyin.   Bazen, sürekli olarak kilo kaybediyor olabilirsiniz  bunun nedeni vücudunuzun yeni rejime ve diyete uyum sağlamasıdır, bu durumda kalori giderlerinizi biraz daha fazla egzersiz yaparak arttırmanız gerekir.  Bu tür diyetler kaslarınızın yanmasıyla geçici başlangıç ​​kilo kaybına yol açıyor. Kas, metabolik olarak aktif doku olduğundan, kas kütlesinin kaybı metabolik oranın düşmesine, dolayısıyla kilo kaybına yol açıyor.  

Kilo Verememe Nedenleri


  • Zaten kilonuz normaldir ve size fazla geliyor olabilir. Vücut kitle indeksi (BMI) 18 ile 25 arasında olduğu, kilo zaten normaldir ve vücut ek kilo kaybına direnecektir.  Çözüm dengeli, az yağlı bir diyet uygulayın ve egzersiz yapın. Kilo kaybı hakkında stres yapmayı bırakın ve sadece hayattan keyif alın.
  • Çok az yerseniz veya çok fazla yemek yerseniz (yani “açlık diyeti” üzerindeyseniz) vücudunuz kilo verme mekanizmalarını kapatacak ve yağ depolarına asılacaktır. Normal diyetinizden yaklaşık 500 kJ daha az içeren ve açlıktan kurtulmanızı önleyen az yağlı, yüksek lifli bir diyet uygulayın. Ağırlık izleyicileri diyetler iyi örneklerdir. Metabolizmanızı simüle etmek için   egzersiz ekleyin.
  • Birçok kişi egzersiz yaparken ne kadar yakıldığını abartıyor. Birçok faktör, egzersiz süresi ve yoğunluğunun çeşitliliği ve egzersiz türü de dahil olmak üzere yakılan kalorileri belirler. Koşu, yürüyüş ve aerobik gibi ağırlık taşıyan egzersizler; yerçekiminin vücudun daha fazla çalışmasını gerektirmesi nedeniyle daha fazla kalori yakılmasına yol açıyor. Bisiklete binme ve yüzme gibi, ağırlık taşımayan egzersizlerde, kaslarda fazla yer çekimi stresi yok eder, bu da daha az kalori harcamanıza neden olur. Egzersizinizi gerçekten izlemenin en iyi yolu, gerçek süre ve yoğunluğu ve bunların nasıl artırılabileceğini görmek için bir günlük ve kalp monitörü aracılığıyla olacaktır. 
  • Çalışmadan sonra  kilo almamaya ve hatta daha fazla yemeğe uyumsuzluğa neden  olmak yorgun insanların günde ortalama 500 fazla kalori aldığını keşfetmiştir.  Geceleri ve uyku dönemlerinde salgılanan pek çok düzenleyici hormon vardır . Uyku eksikliği hormon salınımının uygun sekansını etkileyebilir. Geç kalmak, gece geç saatlerde TV izlediğinizde veya arkadaşlarınızla parti yaparken atıştırmanız halinde ekstra kaloriye yol açabilir.
  • Yemeklerin atlatılması, yemek isteklerine ve gün içinde daha fazla yiyeceğe yol açabilir - hangi yiyecekler mevcut olursa olsun ve daha fazla yiyerek kaçırılan kalorileri telafi edebilirsiniz. Yaklaşık 72 saat boyunca sürekli olarak yemek yemedikten sonra vücudun kalori yakma yeteneklerini kapattığını ve yağ depolamaya başladığını, belirtmektedir. Klinik çalışmalarda, bir hafta sonra, sağlıklı kadınların istirahat enerji harcamalarının yüzde 16'sını yitirdikleri görülmüş, bu da yağ depolanmasının artmasına ve metabolizmanın azalmasına neden olmuştur. 
  • Porsiyonlarda kesildiğini düşünebilirsiniz , fakat yediğiniz gerçek kalori miktarını fark etmeyebilirsiniz.  Ölçme araçlarını ve bir gıda ölçeğini kullanın; Porsiyon boyutlarını tahmin etmek için görsel ipuçları öğrenin.  
  • Kilo kaybı, sonuçları görmemiz, vücudun şeklini değiştirmesi, yağ depolarına erişmesi ve enerji için kullanması ve yağsız vücut dokusu oluşturarak kendini yeniden şekillendirmesi için zamana ihtiyaç duymaktadır. Unutmayın, bir kilo  3.500 kaloriye eşittir. Kilonuzu korumak için 2.500 kaloriye ihtiyacınız varsa , günde sadece 2.000 kaloriyi sürekli tüketmeniz ve günde yaklaşık 30 dakika egzersiz yapmanız (bir haftada 250 kalori yakmak) gerekir. Çok fazla çabaya benziyor  ve öyle.  

Kilo Vermeyi Engelleyen Hormonlar


Hormonal dengesizlikler ; Hipotiroidizm , insülin direnci ve polikistik over sendromu (PCOS) kilo vermenize engel olabilmekte ve  kilo vermeyi zorlaştırabilmektedir. Doktorunuzdan hormon dengesizlikleri için sizi test etmesini isteyebilirsiniz. 

  • Hipotiroidizm: Doktorunuz, enerji azaltılmış diyet ve günlük egzersiz ile birleştirmeniz gereken tiroid hormonunu reçete edecektir. 
  • İnsülin direnci: Doktorunuz Glucophage gibi bir ilaç reçete edebilir ve düşük yağlı, düşük glisemik indeks (GI) diyeti için bir klinik diyetisyenle görüşmeniz gerekir. Kilonuzu ve insülin ve glukoz seviyenizi geliştirmek için günlük egzersiz yapın. 
  • PKOS: Doktorunuz hormon tedavisini reçete edecektir ve düşük yağlı, düşük glisemik indeks (GI) diyeti için klinik bir diyetisyene başvurmalısınız. Kilonuzu ve insülin ve glukoz seviyenizi geliştirmek için günlük egzersiz yapın. 

Kilo Vermenize Engel Olan Psikolojik Durumlar


Depresyon , büyük kilo alımına neden olabilir ve aynı zamanda, hastaların bir diyete yapışma ve egzersiz yapma gibi, kiloları hakkında olumlu şeyler yapmasını da engeller.  Bir klinik psikolog ve / veya tıp doktoruna danışın. Psikoterapi ve ilaç depresyonu engelleyebilir. Diyetinizi ve egzersiz programınızı daha az depresif olduğunuzda başlatın.  Kaygı, genellikle kilo alımına neden olur ve kilo kaybını önler.  Bir klinik psikolog ve / veya tıp doktoruna danışın. Psikoterapi ve ilaç tedavisi kaygıya neden olabilir. Daha az endişeli olduğunuzda diyetinize ve egzersiz programınıza başlayın.

Son olarak kendinizi kandırmayın ve kilo kaybı yaşarken programınızı yapın ve notunuzu alın ; kaç kalori aldığınızı, ne kadar egzersiz yaptığınızı belirleyin ve bilin. Kendinizi kandırmayın ! 


Kilo verirken bazı durumlarda diyet programlarından yağılan hatalar bulunmaktadır. Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar yazımızı bu durumları engellemek adına yazılmıştır. Faydalı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder