1 Mayıs 2017 Pazartesi

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır


Kimyasal Peeling


Kimyasal peeling işlemi cildin üst tabaksının yenilenmesi işlemidir ve bu yenileme işlemi cildin epidermis tabakasının yakılarak kolajen ve elastin dokularının uyarılarak yenilenme görevini yapması sağlamaktır. Uygulanan asitler yardımıyla cildin üst tabakası kontrollü olarkak hasara uğratılır ve hasarın derecesine göre, ya pul pul veya daha kalın deri tabakaları soyulur. Kimyasal peeling diğer peeling yöntemlerinden çok daha etkili ve başarılıdır. Bunun nedeni kullaınlan asitlerin sadece soyma işlemi yapmamasıdır. Kullanılan asitler cilt altında kolajen ve elastin tabasını uyararak çeşitli cilt sorunlarına karşı da oldukça iyi etkiler gösterirler.

Kimyasal asitler, epidermis tabaka olarak adlandırılan üst tabakayı soyarken dermis denilen derinin alt kaltmanlarında kalojen ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlayarak , hem yakma işlemiyle ölü derini tabaka halinde cillten arındırılmasını sağlar. Bu soyulmanın yanı sıra hareketlendirdiği hücre dokusuna yeni deri oluşumu teşvik ederek cildin daha canlı ve yeni görünmesini sağlar.Kimyasal Peeling Asitleri

Kimyasal peeling asitleri meyvelerden elde edilmektedir ve aha (alfa hidroksi asitler) bha (beta hidroksi asitler) olarak ayrılırlar.

Aha AsitlerAHA yani alfa hidroksi asitler (alpha hydroxy acid) glikolik asit, laktik asit, mandelik asit, malik asit, sitrik asit, tartarik asit gibi asitlerdir. Bu asitlerden glikolik asit (glycolic acid) şeker kamışından, laktik asit (lactic acid) ekşi sütten, mandelik asit (mandelic acid) acı bademden, malik asit (malic acid) elmadan, sitrik asit (citric acid) turunçgillerden, tartarik asit (tartaric acid) üzüm şarabından elde edilirler.

Bha Asitler


BHA yani beta hidroksi asit salisilik asittir. Salisilik asit (salicylic acid) göğüt kabuğundan elde edilen asit türüdür.

Trikloroasetik AsitÖzellikle son zamanlarda Türkiye'de yaygınlık gösteren kimyasal peeling yöntemleri Avrupa'da ve ABD'de uzun bir süredir kullanılmaktadır. Ve bu kimyasal peeling işlemleri arasında en yaygın olanı:  tca (trichloroacetic acid) dir. Asetik asitten elde edilir. Asetik asit sirke ruhu olarak bilinir, ancak bir uyarı asetik asitli ürünleri cilt bakımında ve diğer amaçlarla kullanmayınız.

Kimyasal Peeling TedavisiGenel olarak, cildin doğal parlaklığını artırmakla beraber, yaşlılık belirtisi gösteren kırışıklıklar, akne, güneş lekeleri, gebelik sonrası çatlaklar, doğum kontrol hapı kullanımı gibi değişik nedenlere bağlı olarak gelişen cilt izleri ve cilt lekelerinin düzeltilmesinde tedavi edicidir.

Kimyasal peeling uygulamaları cildin alt tabakası olan dermiste destek görevi yapan kollojen yani cildin protein dengesini sağlayan yapıyı güçlendirerek cildin elastikiyetini artmasını sağlar. Dermis tabakasında su tutma görevi olan glikozaminoglikan denen yapıların sayıca artışını sağlayarak cildin nem tutma kapasitesini artırır. Cilt uygun koşullarda uygulana peeling işleminden ve yeterli seans sayısından sonra daha canlı, pürüzsüz ve izlerden arındırılmış olacaktır.

Ayrıca peeling yöntemi ölü deriyi temizlediği için güneş veya diğer dış etkenlerden kaynaklı oluşan lekeleri de tamamıyla yeterli seans sonrası geçirecektir.Lekelerin ve derinin üst tabakasında yer alan kabartıların azalmasına yardımcı olur. Akne tedavisinde diğer tedaviler ile birlikte uygulanabilir. Kuru ve kaba cilt yapısının düzelmesini sağlar. Ayrıca akneden sonra sivilce izlerinin geçirilmesini sağlar.

Deri yenileme işlemi olan peeling işlemi sadece deri hasarlarını ortyaa kaldırmakla kalmaz dövme sildirme işlemi için de kullanılır. Ayrıca ayak ve tırnak bakımında kullanılan asitlerdir. Hem ayak peelingi yapmak için kullanılır hem de tırnak mantarı, nasır, ayak mantarı gibi sorunların çözümünde bu asitler oldukça etkilidir. Bir başka mantar ve maya sorunu olan seboreik dermatit tedavisinde kullanılır. Yani uzun lafın kısası cilt problemlerinin tedavisinde bu asitler ve kimyasal peeling tedavileri hiç bir kozmetik ürünün ve ilacın veremediği sonuçları verir.

Kimyasal Peeling Nasıl YapılırKimyasal peeling probleme ve istenilen soyulmaya uygun asitin seçilmesi ile uygulamanın ilk adımı atılır.Peeling işleminde önemli olan asitin oranın belirlenmesidir. Ardın asitin tepkimesini ciltte görmek açısından mercimek tanesi kadar bir alan sürülerek etkisine bakılır ardından uygun olan bölge için tamamı ile kullanılır. Kimyasal peeling işlemini kliniklerde yaptırabileceğiniz gibi evde kendiniz de asit ve vitaminleri alarak çeşitli peeling uygulamaları yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder