11 Nisan 2017 Salı

Kırıklar ve Tedavileri


KIRIKLARHerhangi bir kuvvet zoru ile kemik bütün­lüğünün bozulmasına “KIRIK” deriz. Kırıklar­da , kırık yeri ve yakınında şiddetli ağrı, do­kunmaya karşı hassasiyet, şekil bozukluğu, şişlik, morluk, hareketsizlik ve kuvvetsizlik, kırık kemiklerin birbirine sürtünme sesi gibi bulgular gözlemlenir.
Kırıklara İlk Müdahale  •  Hemen 112 aranmalı. Eğer deride yara varsa üzerine steril bir pansuman ya da temiz bir mendil ile sarılmalı.
  • Yara içinde görülen kemik parçalarına dokunmamak , çıkarmaya çalışmamak önemli. Kanamalara, damar ve sinirlerin yaralanmalarına yol açabileceği için parçalı yaralanmalarda yaralı kısmın üzerine steril pansuman ko­yulmalı. Sonra bir bez simit şeklinde kat­lanıp delik olan kısmı ortaya gelecek şe­kilde steril bezin üzerine yerleştirilmeli. En üst kısmına kalın pamuk ya da sünger tabakası koyulmalı ve sarılmalı.
  •  Kırık olabilecek bölgeye gelişigüzel do­kunmak yanlıştır Kırık bölgeyi oynatmamak gerekir. Kırık yerindeki ağrı şoka yol açabilir. Kırık kemik uçları damar ve sinirleri yaralaya­bilir. Bu nedenle en küçük yanlış hareket iyileşebilecek bir kırığın daha fazla açıl­masına, damar ve sinirlerin zedelenerek aşırı kanama olmasına, felçlere veya id­rar, büyük abdest tutamama gibi önemli sorunlara neden olabilir.
  • Kırık kemik uçlarını hareketsiz hale getir­mek için kırık yeri tespit edilmeli. Kol ya da bacağın her iki yanına tüm kolu veya bacağı destekleyecek şekilde kalın karton ya da tahta, dikkatli bir şekilde koyulup sargı bezi, eşarp, kravat ya da gömlek par­çaları ile bağlanarak hareketsiz hale geti­rilmeli.
  • Tespit için kullanılan karton, tahta gibi ge­reçler kırık yerinin bir üst ve bir de alt ta­rafındaki eklemlerin ötesine kadar gele­cek uzunlukta olmalıdır. Bu araçlara “ATEL” adı verilir. Bunların deriye dokunan kısımları pamuk ve bezlerle beslen­meli.
  • Kırık sabitlendikten sonra, kırık yerin üze­rine havluya sarılı buz torbası koyulmalı. Yaralı battaniye ile örtülmek Kırılan kı­sım hangi durumda bulunduysa o durum­da tespit edilmeli. Kırık yerine koyulmaya çalışılmamak Gereksiz dokunmalardan kaçınılmalı.
  • Çoğu kez yüksek bir yerden düşme ya da trafik kazaları sonucu omurgada kırık ve/veya bazen omurga içinden geçen omurilikte değişik derecelerde yaralan­malar olabilir. Bu nedenle yaralı döndürülmemeli ve ayağa kaldırılmamak Eğer belde bir kırık riski varsa, yaralı yerinden kaldırılmadan altına genişçe bir tahta ya da kapı yerleştirilmeli.
  •  Baş ve boyunun her iki yanına ayakkabı­lar ve katlanmış elbiseler koyularak, boy­nunun oynaması önlenmeli. Eğer kum tor­bası varsa o da koyulabilir. Naylon torba içine kum veya toprak doldurarak kum torbası yapılabilir.
  • Yaralı; omuzlar, kalça, uyluk diz altı ve ayak bileğinin üzerinden geçecek şekilde geniş bezlerle tahtaya bağlanıp taşınmalı. Röntgen çekilip kırık olmadığı kesinleş­medikçe ayağa kaldırmak yanlıştır.
  • Yaralı en kısa zamanda bir hastaneye götürülmeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder