1 Nisan 2017 Cumartesi

Kısırlık Nedir ve Nedenleri Nelerdir?


Kısırlığın Nedenleri


Kadınların uyguladıkları ağır diyet ve spor programlarının kısırlığa neden olabileceği belirtiliyor.

Kadınların son yıllarda uyguladıkları ağır diyet ve spor neticesinde bünyelerindeki yağ oranını tükenmeye yakın hale getirdikleri için hamile kalmakta sorun yaşadıklarını belirten uzmanlar kısırlığın gelecek yıllarda katlanacağını tahmin ediyorlar.

Spor Yapmak Kısırlığa Sebep mi?


Uzmanlar spor ve diyet uygulamalarında erkeklerde ve kadınlarda aşırıya kaçılmaması konusunda uyarıyor. Türkiye’de hamilelik sürecinden  önce kadınların muayeneden geçme alışkanlığı olmadığını kaydeden uzmanlar hamilelik öncesi muayenenin  gebeliğin sağlıklı olacağını belirtiyorlar.

Kadınların kontrolsüz hamileliği, hormonları olumsuz yönde etkilediği ve adet düzensizliklerine neden olabileceği kaydedilen bilgiler arasında.

Spor Yapayım Derken Kısır Kalmayın


Uzmanlar, yaralı kısırlığın gelecek yıllarda 2 katına çıkma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Kısırlık için bir diğer olumsuz faktörün ise aşırı kilo olduğunu söyleyen uzmanlar, hamilelik sürecinde en fazla 20 kilo alınmasının ideal olduğunu kaydetti.

Hamileler Sıcaktan Uzak Dursun


Hamileliklerini sıcak günlerde geçirmek zorunda olanlara uzmanlarımız, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamaları gerektiğini söyledi.

Hamileliğin özellikle ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve dar kıyafetlerin giyilmemesine özen göstermeleri gerektiğini belirten uzmanlarımız hamilelerin doktora danışmadan güneş yağı kullanmamalarının altını çizdi.

Hamilelerin yaz aylarında süt yerine yoğurt tüketmelerini önere uzmanlar deniz ürünlerinde de seçici davranmalarını ve kabuklu deniz ürünlerini tüketmemelerini önerdi.

Hamilelere yapılacak egzersizlerde yüzmeyi tercih etmelerini tavsiye eden uzmanlar, havuz yerine denize girilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder