1 Nisan 2017 Cumartesi

Kokain Nedir ve Kokain Bağımlılığı


Kokain Nedir, Kokain BağımlılığıBeyaz renkli toz şeklinde bir uyuşturucu  maddesidir. Kokaine alışanlar bu maddeyi çoğun­lukla buruna enfiye gibi çekerek kullanırlar bundan başka bu narkotik madde deri altı­na şırıngayşa enjekte edilerek de kullanılır.
Kokain Kullanma Şekli


Ayrıca eroinle kombine edilerekte içilebilir. Bazı toksikomanlar ise kokaini kullanmadan önce rakı ve benzerleri gibi bir alkollü içki içer ve sonra bu maddeyi çekerler. Bundan dolayı halk arasında “rakı kokaine cila verdi” sözü yaygındır. Fiyatı çok yüksek olduğu için genellikle ekonomik durumu iyi olan kesimlerin kullandığı uyuşturucu maddelerdir. Bağımlılık yapıcı etkisi çok yüksektir. Tek bir kullanımdan sonra genelde bağımlılık gözlemlenir.


Kokain Bağımlılığı

Türkiye’ye beyaz Ruslar tarafından getirilmiş ve ülkemizde yasa dışı yollarla  dağıtılır. Genelde beyaz kar, asri zehir, cennet tozu, pirinç unu gibi adlar verilir. Kokain en çabuk ve kolay alışılan madde olduğundan gerçek anlamda bir psikoz tablosu çizer. Başlangıçta kişide bir zindelik duyusu çalışma gücünün artması hiperaktiviteye yol açar.Kullanımda 3-4 sa­at sonra ise durgunluk neşesizlik kırgınlık boğaz kuruluğu başlar ve uykuya dalış olur. Uzun süren kokainomanide ise şüphecilik, kıskançlık hezeyanları, ajitasyon (saldır­ganlık), konfüzyon (zihin karışıklığı) ve halüsinasyonlar görülür. Daha önemlisi kişide ahlak ve moral yıkımı vardır. Kokain bağımlılığında eksiklik belirtileri fazla şiddetli ol­madığından birden bire kokainden kesmek tehlikeli görünen bir durum değidir. Kokainin etkileri sonlandıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtileri altı ay gibi uzun bir süre devam edebilir. Bir süre kullanılan kokainin miktarına ve kullanış sıklığına göre değişiklik gösterir. O

Kokain Kullananlar Kesinlikle Tedavi Edilmeli


Kokain tedavisinde ,  kokain miktarının azaltılmasından sonra  mesela dep­resyon iç sıkıntısı, yorgunluk, bitkinlik ruhsal çöküntü çok uyuma, mutsuzluk gibi etkiler sayılabilir. Bundan başka uzun süreli kokain kullanımı ciddi istenmeyen bir çok etkilere yol açar. Bunlar buruna çekerek kullanılması sonucu burun içinde yaralar ve burun kanamalarına beyin damarlarında tı­kanmaya beyin kanamasına yol açabilecek tansiyon yükselmesine, cinsel iktidarsızlığa migren tipi baş ağrılarına kalbin çalışma düzeninin bozulması şeklinde sayabiliriz.Bu rahatsızlıklardan ve bağımlılıklardan kurtulmak için elbette bu bağımlılıktan kurtulmak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder