1 Nisan 2017 Cumartesi

Kokain Nedir ve Kokain Bağımlılığı


Kokain Nedir, Kokain Bağımlılığı Nasıldır?


Beyaz renkli toz şeklinde bir uyuşturucu  maddesidir. Kokaine alışanlar bu maddeyi çoğun­lukla buruna enfiye gibi çekerek kullanırlar. Bundan başka bu narkotik madde, deri altı­na şırıngayla enjekte edilerek de kullanılır.

Kokain Kullanma Şekli


Ayrıca, eroinle kombine edilerekte içilmektedir. Bazı toksikomanlar ise, alkollü içkinin ardından, özellikle rakıdan sonra kokaini çekerler. Bundan dolayı halk arasında “rakı kokaine cila verdi” sözü yaygındır. Fiyatı çok yüksek olduğu için, genellikle ekonomik durumu iyi olan kesimlerin kullandığı uyuşturucu maddelerdir. Bağımlılık yapıcı etkisi çok yüksektir. Tek bir kullanımdan sonra genelde bağımlılık gözlemlenir.


Kokain Bağımlılığı


Türkiye’ye beyaz Ruslar tarafından getirilmiştir ve ülkemizde yasa dışı yollarla dağıtılmaktadır. Genelde beyaz kar, asri zehir, cennet tozu, pirinç unu gibi adlarla bilinir. Kokain en çabuk ve kolay alışılan madde olduğundan gerçek anlamda bir psikoz tablosu çizer. Başlangıçta kişide bir zindelik duyusu çalışma gücünün artması ve hiperaktiviteye yol açar.Kullanımdan 3-4 sa­at sonra ise durgunluk, neşesizlik, kırgınlık, boğaz kuruluğu başlar ve ardından uykuya dalış. Uzun süren kokainomanide ise şüphecilik, kıskançlık hezeyanları, ajitasyon (saldır­ganlık), konfüzyon (zihin karışıklığı) ve halüsinasyonlar görülür. Daha önemlisi kişide ahlak ve moral yıkımı vardır. Kokain bağımlılığında eksiklik belirtileri fazla şiddetli ol­madığından birden bire kokainden kesmek tehlikeli görünen bir durum değidir. Kokainin etkileri sonlandıktan sonra ortaya çıkan yoksunluk belirtileri altı ay gibi uzun bir süre devam edebilir. Bir süre kullanılan kokainin miktarına ve kullanış sıklığına göre değişiklik gösterir.

Kokain Kullananlar Kesinlikle Tedavi Edilmelidir!


Kokain tedavisinde ,  kokain miktarının azaltılmasından sonra  mesela depresyon iç sıkıntısı, yorgunluk, bitkinlik, ruhsal çöküntü, çok uyuma, mutsuzluk gibi etkiler sayılabilir. Bundan başka uzun süreli kokain kullanımı ciddi, istenmeyen bir çok etkiye yol açar. Kokainin buruna çekilerek kullanımı sonucu burun içinde yaralar ve burun kanamalarına, beyin damarlarında tıkanmaya, beyin kanamasına yol açabilecek tansiyon yükselmesine, cinsel iktidarsızlığa, migren tipi baş ağrılarına, kalbin çalışma düzeninin bozulmasına neden olabilir. Bu tehlikeli rahatsızlıklardan kurtulmak için elbette kokain bağımlılığından kurtulmak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder