6 Nisan 2017 Perşembe

Koma ve Koma Hali Nedir?


Koma Nedir?

Koma bilinci kaybı kaybetme durumudur. Bu durumda gözler kapalı ve hasta halsizdir. Koma durumuna tramvatik bryin yaralanması, felç, tümör ,diyabet, enfeksiyonlar ve zararlı toksinler sebep olabilir. Koma durumu ölümle sonuçlanacaktır diye bir kesinlik yoktur ama baz hastalar uzun süre komada kalabilir.

Komaya Nasıl Girilir


Koma, insanoğlunun uyanıklık, refleks ve tepki hallerini kaybetmesidir.Komaya giren kişi, derin bir uykuya dal­mış gibidir. Fakat sarsılarak uyandırılması mümkün değildir. Çünkü hastada hiçbir şekilde refleks yoktur ve vücudunda acı duygusunu da hissedemez durumdadır.Buna karşılık felç olmuş da sayılmaz, hat­ta bazı hareketler de yapabilir, ama bunlar eş güdümden yoksundur.

Fakat komada olan kişin solunumu normaldir- herhangi bir hasar almamış ise- ve kalp atışları düzenlidir.Solunumun durması tehlikesiyle karşı karşıya kalsa da, solunum yeteneğini sürdürür.
Koma durumunu ancak bir doktor sap­tayabilir ve tedavisi mümkün olduğu müddetçe hasta ayağa kaldırılabilir. Bazı hal­lerde, komaya giren kişi düzelip, iyileşir. Yavaş yavaş “uyanır”, beyin fonksiyonları ye­rine gelir.

Doktoru komaya giren kişi için doğru bilgiler vermek gerekir;
Koma Geçirme

— Tepki göstermeyi sürdüren, ancak bunu belirgin şekilde eksik olarak yapan, hafif ko­madaki hastalardır ve bu hastalar yüksek sesle konuşmaya çalışırlar. Örneğin adını kulağına bağırın, buna homurdanarak veya ölçüsüz bir jestle yanıt verecektir. Ba­zen çırpınma halindedir.

— Derin komadaki kişi  kımıldamaz ,sese, acıya tepki vermez. Ayrıca solunum yolları  tıkanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Dilin geriye gitme durumu olabilir.Derin komadaki biri için acilen doktor çağrılmalı ve hastanın solunumu ve kalp atışları takip edilmeli, durması durumunda gerekli önlemler alınmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder