7 Nisan 2017 Cuma

Kortikosteroit Nedir?


Kortikosteroitler (Kortikosteroidin)Alerji belirtileriyle mücadelede kortikosteroitler tartışmasız ağır sıklet şampiyonlarıdır. İltihaplanmayı engellemede oldukça etkili oldukları için, burun tıkanıklığını, kurdeşeni ve bronşlardaki şişmeyi azaltmak için kullanılırlar. Bu şekilde birçok alerjik tepki daha başlamadan durdurulabilir. Ayrıca daha sonra ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlar engellenebilir. Kortikosteroitlerin geniş yelpaze­li bir etkisi vardır; kullanan hemen herkeste iyi sonuç verirler.Kortikosteroit Ampul Kullanımı


Kortikosteroitlerin saman nezlesiyle mücadelesi üç yoldan gerçekleşir: Burun, ağız ve deri yoluyla gerçekleşen bu mücadelede burun spreyleri genellikle ilk seçimdir.Bu uygulama ile ilaç daha etkili bir şekilde kana karışır ve vücuda nüfuz etmiş olur.Ayrıca yan etki olasılığı da  düşüktür. En kötü ihtimalle burunda biraz örselenme ve bazen burun kanaması oluşabilmektedir. Kortikosteroit burun damlaları saman nezlesi, pereniyal rinit ve sinüzitte kullanılır.

Kortikosteroitlerin burun yoluyla kullanımı genellikle orta şiddette alerji belirtilerinin tedavisinde tercih edilmektedir ve yalnız antihistaminik/dekonjestan kombinasyonunun işe yaramadığı durumlarda daha çok tercih edilmektedir.Ama giderek daha çok hekim bu yolla tedaviyi bazı antihistaminik ve dekonjestanlar gibi birin­ci seçenek olarak kullanmaya başlamıştır. Bu yaklaşım ilaç de­ğiştirmeden tedaviyi sürdürme şansını verir.Ayrıca günlük kullanımın az olması ve evde kullanımın kolay olması tercih edilmesinin diğer sebebidir. Böylece ilaç kullanmayı daha kolay hatırlayabilir, hekimin belirttiği uygulama düzenini aksatmadan sürdürebilirsiniz.

Burun yoluyla alınan kortikosteroitler, su bazlı bir çözelti ve itici gazlı toz biçiminde olabilir. Bunlar aynı ölçüde etkili­dir; ama bazı kişiler birini diğerine tercih edebilir. Su bazlı çö­zelti burun duvarlarını nemlendirdiğinden, akıntının artmasına yardımcı olabilir. İlaç kullanırken bazen yaydığı kokular hastayı rahatsız edebilir fakat bu durum bir süre sonra alışılacağı için geçicidir.

Burun yoluyla alınan kortikosteroitler yeterli düzelme sağ­lanmazsa, hekim bunu bir antihistaminik/dekonjestan kombinasyonuyla destekleyebilir. Diğer yandan alerji mevsimlerinde daha düzenli ve şiddetli alerji oluşumu daha ciddi tedavi yöntemleri uygulanmasını gerektirebilir. Bu amaçla ağız yoluyla ya da enjeksiyon­la kortikosteroit verilmesi yoluna gidilebilir (steroit enjeksiyo­nunun yalnız hastane koşullarında yapılmasının doğru olaca­ğını unutmayın). Bu yollardan verilen kortikosteroitler, alerjik tepkilerle mücadele etmek üzere bütün vücuda yayılır ve ge­nellikle çok etkili sonuçlar alınır. Sorun bunların yalnız kısa bir süre kullanılabilmesidir.

Prednizon gibi ağız yoluyla alınan kortikosteroitleri birkaç haftadan daha uzun bir süre kullandığınızda istenmeyen bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar arasında vücutta sıvı tutul­ması, kas zayıflaması, kaslarda doku kaybı, deride incelme, ül­ser ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları, katarakt, kemik koflaşması ve çocuklarda büyümenin yavaşlaması sayılabilir. Bu durumda yan etkiler ciddi gözükebilir fakat doktorlar buna göre önlem alacaklar ve size kısa Kortikosteroit kullandıracaklardır. Üstelik bu ilaçlar alerjik tepkiler yüzünden hayatı dayanılmaz hale gelmiş bazı kişiler için tek çözüm olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder