1 Nisan 2017 Cumartesi

Kromolin Sodyum


Kromolin Sodyum Nedir?


Kromolin sodyum astım ilaçlarının içerisinde bulunan etken bir maddedir. Ama bazı hekimler kromolin sodyumu saman nezlesi ve mev­simsel olmayan rinit tedavisinde de kullanırlar. Kromolin sodyum anlaşıldığı kadarıyla, mast hücrelerinin histamin ve diğer kimyasal maddelerden oluşan zehir yükünü boşaltmasını zor­laştırır. Söz konusu kimyasal maddeler alerji belirtilerinin ço­ğundan sorumlu olduklarından, bunların taşıyıcı hücrelerde kapalı kalması alerjik tepkiyi denetim altına almada son dere­ce etkili sonuç verir. Bu tepkiler bir kere başladıktan sonra tedavisi yoktur bundan kaynaklı kromolin sodyum daha çok önleyici amaçlar için kullanılır. Alerjenle teması izleyen dakikalarda alınsa bile, boşuna zahmete girilmiş olur. İlacı kullanmaya başladınız mı, bütün alerji mev­simi boyunca aksatmamalısınız. Bir doz atlasanız bile alerjiniz alevlenebilir.

Kromolin Sodyum Kullanım Alanları


Kromolin sodyum saman nezlesi olanlarda burun spreyi olarak kullanılır. (Astımlılarda doğrudan akciğerlere verilir.) Başka alerji ilaçlarından daha az yan etkisi olduğu söylenebi­lir. Bazı hastalar ender olarak yaşadıkları baş ağrıları ve burun nezlelerinden kaynaklı gelirle. Bilinen yan etkilerin hepsi budur. Herkes (hamile kadınlar ve çocuklar bile) kromolin sodyum kullanabilir. Belki de tek gerçek sıkıntıyı, etkili ol­ması için spreyi günde dört kez ya da daha fazla kullanmaktan duyacaksınız.

Nedokromil ,kromolin sodyuma çok benzer. Bu ilaç esas olarak astımın önlenmesinde kullanılır; ama alerjiye bağlı as­tımı olanlar için yazılan reçetelerde sıklıkla yer alır. Kromolin gibi nedokromil de başlayan bir alerji atağını önleyemez. Bu nedenle astım önüne geçmek için düzenli ve haftalık olarak kullanılması gerekir.

Öncelikli Yazımız:

Astım Nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder