24 Nisan 2017 Pazartesi

Kronik Ağrı ve Baş Ağrısı


Kronik Ağrı ve Kronik Baş Ağrısı


Bir ağrının kronik ağrı olarak saptanması  için 3 aydan fazla zaman diliminin geçmesi gerekir. Bu dönemde vücudunuzda ağrının yanı sıra başka bozukluklar da gözlemlenmeye başlar.Kronik Baş Ağrısının Belirtileri


1. Öncelikle uyku düzeniniz bozulur
Hastaların bir çoğu kronik ağrılara bağlı olarak düzenli uyku uyuyamazlar. Uyku düzeninin bozulması hastayı çözümsüz bir sürece sokar. Saat başı uyuklamalar baş gösterir. Sabahları yorgun kalkmaya başlar. Gün boyu uyku uyunmak ister fakat mümkün olmaz.

2. Enerjiniz azalır

Uyku bozukluğu ve ağrı, hastanın günlük enerjisinin azalmasına yol açar. Enerjinin azalması, başlangıçta daha kolaylıkla başa çıktığı ağrı ile başa çıkamaz duruma getirir. Ağrıya karşı toleransları azalır.

3. Sinir Kontrolü Düşer

Uykunun bozulması, enerjinin azalması, ağrının devam etmesi hastayı daha da sinirli  yapar. Ağrı dayanılmaz bir hal alır. Her şeyden kolaylıkla etk­ilenir. Geçmişte rahatlıkla kabul edebileceği olayları kabul edemez hale gelir. Çevresindeki insanları kırmaya başlar. Bunun sonucu insanlar hastalar uzaklaş­ır. Sonunda kendini kendi dünyasında sıkışmış bir hale gelir

4. İştahsızlık başlar

İştahsızlık ağrıya bağlı olabileceği gibi gittikçe gelişen depresyon ve tedirginliğe de bağlı olabilir. İştahsızlığın yanı sıra bulantı kusma ortaya çıkabilir.


Kronik Baş Ağrısının Yol Açtığı Sorunlar


1. Ailevi sorunlar baş gösterir

Aile başlangıçta hastanın ağrılarına anlayış gösterir. Bir çok ailede ise bir süre sonra hastanın ağrılarından sıkıntılar oluşmaya başlar. Aile ağrıya inanmamaya başlar. Bu hastanın kendini daha fazla tecrit etmesine yol açar.

2. Sağlık sistemi ve hekimlerle sorunlar baş gösterir

Kronik ağrılı hasta diğer kronik hastalıklardan yakınan hastalardan daha fazla hekim değiştirir. Bir hekimden diğerine gider. Bir hastaneden öbürüne koşar. Ağrısının geçmemesinden kaynaklı genellikle ameliyatla çözüm bulunacağına ina­narak ameliyat olmaya çalışır. Hatta bu yönde hekimleri iknaya uğraşır, ikna edemediği zaman ise hekimlerini suçlar.

3. Depresyon gelişir

Sürekli ağrı ile yaşayanlarda bir süre sonra depresyon gelişir. Hastalar kendileri­ni işe yaramaz hissederler. İşlerinden uzaklaşırlar. Çalışamaz hale gelirler. Sürekli olarak kendilerini yorgun hissederler. Yaşamdan zevk almazlar.

4. Tıp dışı yöntemlerden, alternatif tedavi yöntemlerinden medet ummaya başlar

Çağdaş tıptan gerekli yardımı alamadığını düşünen hasta artık tıp dışı yöntemlere başvurur. Alternatif tedavilerden destek arar. Halk arasında uygulanan binlerce bitki, yakı, sülük, alabalık, bel çekme gibi birçok yönteme ön plana çıkar. Bu yön­temlerden de bir-iki haftaya kadar yarar gördüğünü hisseder. Sonra eski haline döner. Yeni yön­temler aramaya başlar.


Görüldüğü gibi kronik ağrı hastada fiziksel, psikolojik, ailevi ve toplumsal sorunların birbiri ile iç içe geçtiği dramatik bir tablo meydana gelir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder