7 Nisan 2017 Cuma

Kış mevsiminde yaşanan Yüz Felci

Gözyaşı ve tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulguların yüz siniri felcinin belirtileridir. Bu durum kulak arkası kemik(temporal kemik) ve yüz sinirinde (fasial sinir) ödem ve enflamasyon oluşması sonucu oluşur. Yüz felci yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın görülebilir.
Ayrıca soğuk havalar yüz felcini tetikleyen olumsuz bir etkendir.

Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusunun yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması durumudur. Yüz felci, yüzün kaslarını uyaran sinirlerde ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ağızda ve yüzün değişik yerlerinde kaymalar meydana gelmektedir.


Yüz Felci Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir


Toplumda en sık görülen yüz felci nedeni  “Bell paralizisi” adı verilen bir durum, yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla gelişmektedir.Yüz çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölgedir. Soğuk ve rüzgar da yüzdeki virüsleri tetikler ve yüzdeki sinir uçlarında ödem oluşturabilir. Yüz felci tedavi edilebilir fakat ilerleyen bir hastalık olduğu için hemen doktora başvurulması gerekir.
Soğuktan Yüz Felci Tedavisi 

Vücut direncini düşüren rahatsızlıklar, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun yüz felcinin tedavi süresini uzatmakta olduğu gibi hastalığa kaynakta oluştururlar. Ayrıca romatizmal ağrıları oluşan insanlarda zaten iltihaplanma oranı yüksek olduğu için yüz felcine daha yatkındırlar.

Yüz felcinden korunmak için soğuk ve rüzgarlı havalarda yüzü mutlaka sert hava akımından korunmak gereklidir. Kar maskesi, atkı takarak yüzün rüzgarla temas önlenmelidir. Cereyan yapacak şekilde pencereler açık bırakılmamalı ve araba giderken camları açık bırakmamak gereklidir. Soğuk hava, soğuk günlerde dışarı çıkılırken mutlaka yüz ve başı soğuktan koruyacak şekilde şapka, şal ve atkı kullanılmalıdır. Banyo sonrası saçlar ıslakken  dışarı çıkılmamalı, rüzgara karşı durulmamalıdır.Ayrıca terlediğimiz zaman kendimizi korumalı ve terli halimizle rüzgara maruz kalmamalıyız.Çok soğuk havalarda, özellikle erkekler tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmamalıdırlar. Tıraş, sıcak ya da soğuk suyla değil, ılık suyla olunmalıdır.

Sakız Çiğnemek  Yüz Felcini Önler

Yüz felci olan hastaların, sağlık kuruluşuna gitmelerinin yanı sıra hekimlerce verilen tedavi ve önerilere uymaları gerekmektedir.Yüz felci tedavisinde yüz kaslarını çalıştıran egzersizlerde çok önemlidir. Yüz felci hastaları, yüz kaslarına masaj yapmalı, sıcak hava  uygulamalı ve bu kasların hareket etmesini sağlamak için sakız çiğnemelidir. Özellikle uzun süren yüz felçlerinde yüz kasları hareketsizlikten güçsüzleşirler ve daha sonra yüz siniri çalışsa bile yüzde asimetri ve güç kaybı olabilir. Hastanın kendi kendine uygulayabileceği masaj ve sakız çiğneme dışında fizik tedavi yöntemlerini uygulaması da hekimin gerekli gördüğü durumlarda önerilebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder