4 Nisan 2017 Salı

Kuru Soğuk Tatbikat- Soğuk Kompresler


Soğuk Tatbikat


Soğuk tatbikatı, kan damarlarını büzmek suretiyle, iltihaplı bölgelere kan hücumunu önler ve iltihaplı alanlara karşı etkilidir. Aynı zamanda iltihabın genişlemesine ve yayılmasına karşı etkilidir. Ayrıca mikropların gelişmesini durdu­rur. Soğuk tatbikat damarları büzdüğü için kanamalara karşıda etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Soğuk tatbikatı 2 şekilde yapılmaktadır ve bunlar aşağıda ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

Soğuk Tatbikat Çeşitleri


Yaş Soğuk Tatbikatı


1-Soğuk Kompresler


Sıcak kompresler ile aynı mantıkla yapılmaktadır. Yalnız burada sı­cak su yerine buzlu su kullanılır. Suyu soğutmak için ya içerisine buz parçaları atılır ya da su soğutulana kadar küvette bekletilir.Kompresler soğukluğu­nu kaybettikçe değiştirilmelidir. Deri morarmaya başlamadan evvel tedavinin kesilmesi gerekmektedir.

2- Havlu İçerisinde Buz Tatbiki


Buzu ufak parçalar halinde kırıp, bir havlu arasına koymak suretiyle yapılan buz tatbikidir. Genelde herhangi bir yerinize darbe aldığınızda oluşan şişlikler veya oluşan kızarıklıklar için yapılır.

Kuru Soğuk Tatbikat


Buz kesesi  tatbiki ile yapılır; bu maksat için kauçuktan ve ağzı vidalı kapaklı keseler kullanılır. Buz, ceviz büyüklüğünde kırılarak küçük parça­lara ayrılır ye kese bunlarla yarıya kadar doldurulur. Sonra, termoforda olduğu gibi kesenin ağzı yarı kapanır ve yukarı çevrilerek keseyi sıkmak suretiyle havası boşaltılır. Kapak iyice sıkılınca kese etrafı havlu ile sarılır. Dokuları donmadan ve buz cildimize zarar vermeden en geç 1 saat içerisinde kaldırılması gerekir. Ancak aradan bir saat geçtikten sonra gerekirse tekrar kullanılabilir. Soğuk tatbikat esnasında deride morarma başla­madan önce, tedaviyi mutlaka kesilmelidir; tersi bir durumda size yarar yerine zarar sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder