1 Nisan 2017 Cumartesi

Larenks İltihabı Tedavisi


Gırtlak (Larynx)


Larenks, boğazın üst kısmında bulunan bir bölgedir. İki ses telinden oluşan larenks, sesi oluşturduğumuz yapıdır. Ayrıca önemli bir rolü da­ha vardır; solunum yollarının bekçisidir; ağızdan mideye giden parçaların akciğerlere kaçışını engellemek için soluk borusunu kapatır.

Lareks İltihabı Sebepleri


Larenks düzeyinde farklı mekanizmalar, solunum yollarım tıkayabilir. Bu bölge,  zararlı enfeksiyonlara maruz kalabilir veya lokal anlamda zedenlenmeler ve yıpranmalara uğrayabilir. Boğazı çok hassas kimselerde basit bir ök­sürük bile ses tellerinin şişmesine veya spaz­mına sebep olabilir.

Larenks ve ses tellerinin dokuları şişerek, havanın geçiş yolunu daraltabilir. Buna “la­renks ödemi” denir. Arı ve eşek arısının ağ­zın içini sokması veya bazı enfeksiyonlar, ya­nıklar ve yara-bereler, olayın nedeni olabilir. Alerjik reaksiyonların sonucunda da ortaya çıkma durumu da vardır.

Bu gibi durumların oluşmasından sonra ; yüzde şişlikler görülür. Tedaviyi, kortizonlu ilaç uygulayan uzman doktor yapabilir.

Bu bölgedeki tıkanma bazen de larenks kasının kasıl­masıyla meydana gelebilir. Larenks spazmına daha çok lokal bir ze­delenmeden (boğaza su kaçması, boyuna dar­be) sonra rastlanır. Uzak zedelenmelerin de (sırt üstü düşmek, boğaza darbe) sebep oldu­ğu durumlar mevcuttur.Genellikle hafif olan bu spazm, normal­de kendi kendine geçer. Ama ciddi ise ve ha­va almayı engelliyorsa, judoka hareketi uy­gulamak gerekir.

Lareks İltihabı Belirtileri


Larenks tıkanmasının sebebi ne olursa ol­sun, belirtileri çok çarpıcıdır. Konuşamayan kazazede, öksürür ve soluk almakta büyük güçlük çeker. Eşek anırmasına benzer karak­teristik bir hırlama çıkarır. Oturup, soluya­bilmek için çırpınır ve hava almak ister. Bu gibi durumlarda hastayı rahatlatmak kalabalık yapmamak ve en yakın hastaneye ulaştırmak gerekir.

Larenks İltihabı Tedavisi


Larenks tedavisinde esas yöntem gırtlağın nemlendirilmesidir. Bu yöntemler arasında gırtlağa sıcak buhar uygulaması - mentol, okaliptüs ve papatya buharı içeren uygulamalar - faydalıdır. Ayrıca, hastalar günlük su içimini arttırmalıdır.

Hastada ses kaybı varsa eğer ses telleri dinlendirilmelidir. Ayrıca hastalara bitkisel çaylarla tedavi edilebilir; ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı ve papatya çayı tüketmesi önerilmektedir. Bu çaylarda var olan C vitamini iltihaplı bölgelerin azalmasını da sağlayacak ayrıca gırtlağınızı antitoksidan etkilere karşı koruyacaktır. Ayrıca antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder