19 Nisan 2017 Çarşamba

Meme Büyültme Operasyonu ve Ameliyatı Hakkında


Meme Büyültme 

Meme büyültme operasyonu meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılması işlemidir. Bu girişim yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memeler için tercih edilir. Küçüklüğü yanında eğer memelerde sarkma mevcut ise bu işlem mastopeksi (meme dikleştirme) ile birlikte gerçekleştirilebilir.Memedeki sarkma sonucu eğer meme ucu meme altındaki kıvrımın altına inmiş ise sadece meme protezi konulması bu sarkmayı önleyemeyeceğinden birlikte meme dikleştirici bir operasyona da ihtiyaç vardır.

Meme Büyütme Yöntemleri


Meme büyültme ameliyatı günümüz güzellik algısıyla birlikte yapılan ve çokça başvurulan bir yöntemdir.Meme büyültme masajları bu konuda önerilir fakat çok da gerçekçi değildir.Ameliyatsız çözüm önerileri belki bir nebze yardımcı olacaktır sizlere fakat dolgun ve seksi göğüsler için çok da yeterli değildir.

Meme büyültme operasyonlarında silikon meme protezleri tercih edilir. Bunların içi jöle kıvamında silikon olanları ve içi tuzlu su ile doldurulabilen tipleri vardır. Her iki tip protezin de dış kabukları aynı silikon materyalden yapılır. Ayrıca protezlerin round (yuvarlak) ve naturel (gözyaşı damlası şeklinde) tipleri de mevcuttur.


Son yıllarda jel protezlerin “Cohesive” jel tipleri üretilmiş ve kullanılmaktadır. Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa bile jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.

Meme büyültme operasyonlarında meme protezleri 3 farklı giriş yerinden uygulanabilir. Meme altı kıvrımlarından yapılan 4-5 cm’ lik kesi ile, meme ucundan yapılan kesi ile ya da koltuk altından yapılan kesi ile protez uygulanabilir. Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak seçilir. Silikon meme protezleri yapılan kesi yoluyla meme dokusunun altına ya da meme altında bulunan göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir. Meme protezinin büyüklüğüne, dolayısıyla oluşacak memenin büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri de göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği göz önünde bulundurulan en önemli faktördür. Bunun için göğüs duvarında memelerin olması gereken bölgenin çapı ölçülerek, bu çapa uygun protezler seçilmelidir.

Bu çaptan daha büyük çaplı protezler üstte ve yanlarda taşmalara yol açabilir ve tabii bir sonuç elde edilemeyecektir. Unutulmamalıdır ki en güzel sonuçlar ameliyat olduğu belli olmayan tabii sonuçlardır.

Meme protez ameliyatlarının en önemli komplikasyonu kapsül kontaktürü denilen durumdur. Kapsül kontaktürü protez etrafında vücudun oluşturduğu destek dokusunun memenin şeklini bozması aşırı sert bir kıvamda ele gelmesidir. Bu ihtimal bazı faktörlere dikkat edilerek en aza indirilebilir. Uygun büyüklükte protez konulması, protezin kas altına yerleştirilmesi, ameliyatta temiz ve kansız çalışma kapsül kontaktürü ihtimalini en aza indirecektir Bütün bunlara rağmen çok küçük bir yüzdede (%1-2) ciddi düzeyde kapsül kontaktürü gelişebilir. Bu durumda ikinci bir ameliyatla oluşan sert kapsül çıkartılıp aynı protezler tekrar yerleştirilir. Günümüz teknolojisinde meme protezlerinin patlaması ya da yırtılması hemen hemen hiç rastlanmayan durumdur. Bu durum olsa bile dağılmayan jel protezler (cohesive jel) kullanıldığından hasta için herhangi bir problem oluşmamaktadır. Meme protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem oluşmadıkça değiştirilmeleri gerekmemektedir.

Meme Büyültme Ameliyatı


Meme büyültme ameliyatları ortalama 1.5-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında yapılmakta ve birkaç saat sonra ya da ertesi gün hasta taburcu edilebilmektedir.


Meme Büyültme Ameliyatı Sonrası


Ameliyat sonrası kol hareketleri ile ortaya çıkan ağrı için, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar önerilmektedir. Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte 3 hafta süreyle ağır taşımaması ve kollarını yukarıya kaldırmaması telkin edilir. Yüzme, tenis gibi sporlara ise 3 haftadan itibaren başlanabilir. Ameliyat sonrası memelerde oluşan sertlikler birkaç hafta içerisinde kaybolur ve memeler tabii yumuşak kıvamına ulaşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder