29 Nisan 2017 Cumartesi

Meme Estetik Ameliyatlarının İncelikleri

Kadın memesi sembolik anlamları olan, psikolojik işlevler üstlenen ve en önemlisi “dişi”liği en iyi şekilde temsil eden görsel bir organdır. İlk önce “annelik duygularını yansıtan organ” olduğu akla gelir. Ayrıca “beslenme organı” olarak görülebilir. Tarihteki bir çok sembolde kadın memesi bereket anlamına gelmektedir. En önemlisi de en belirgin dişilik organıdır. Bir genç kız ergenlik döneminde, çevresinin göğüslerindeki büyümeye ve şekillenmeye olan reaksiyonlarından olgunlaşma safhasını daha bilinçli hisseder. Bilhassa bu safhada yaşanan travmaların ileride kişinin plastik cerrahi yöntemleri ile göğsünün formunu ve büyüklüğünü değiştirme arzusunda rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Diğer yandan meme emzirme durumu ile cinsel ilişki arasında bir bağ vardır. Bir kadın çocuğunu emzirdiği sürece, memesi kocası için cinsellikte tabudur. Emzirme bitip sütten kesildikten sonra ise meme çocuk için tabu olmaya başlar.Meme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Hakkında


Anatomik olarak memenin üçte ikisi yağ dokusundan, üçte biri de meme dokusundan oluşur. Memenin şekli büyüklüğüne, yağ dokusunun miktarına, bağ dokusunun ve derinin elastikliğinin kalitesine bağlıdır. Hormonal durumlar ve kadının yaşı da memenin durumunu etkileyen etmenler arasındadır. Memede sarkma genellikle hamilelik ve süt emzirmeden sonra, çok fazla kilo vermeden veya menopoz döneminin başlamasından sonra meydana gelir. Bu durumlarda deri elastikiyet özelliğini kaybeder. Meme başı memealtı kıvrımının hizasına ya da daha aşağıya iner. Meme germe diye tanımlanan ameliyatla fazla olan deri çıkarılır ve meme başı optimal pozisyona getirilerek sarkmış meme dokusuna biçim verilir. Bu uygulama için çeşitli yöntemler uygulanır.

Çok büyük ve ağır memeler sadece estetik bir problem değildir. Bunlar sırt ve omuz ağrılarına sebep olurlar. Sutyen takmaktan dolayı omuzda derin doku ezikleri görülebilmektedir. Çok büyük memeler erkeklerin dikkatli bakışlarını üstüne çekebilir. Hassas kadınlar kendilerini bu bakışlardan koruyabilmek için göğüslerini içeri çeker veya omuzlarını önde tutar, dolayısıyla duruştan kaynaklı bozukluklar oluşabilmektedir. Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme ameliyatlarında da ana hedef, getirebileceği olumsuzlukları azaltmayı amaç edinir.

Günümüzün modern estetik cerrahi tekniklerine rağmen bu tür ameliyatlar, arkasında görünebilir yara izleri bırakabilir. Bu yara izlerinin fazla dikkat çekmemesi için memeye ameliyat sonrasında güzel bir şekil verilmelidir. Estetik duran bir memenin bazı dezavantajları kapatacağı ortadadır.

Meme Ameliyatında Uyulması Gereken Kurallar


Meme ameliyatlarında hastaların beklentilerini ve cerrahın yerine getirmesi gereken ana kuralları mevcuttur. Ameliyat edilmiş meme doğal güzellikte, kadınsı ve erotik görünüme kavuşmalıdır. Ameliyat neticesinden memnun olmayan hasta genellikle şekil bozukluğundan, asimetriden, projeksiyon eksikliğinden, his kaybından ve doğal olmayan görüntüden yakınmaktadır. Bunun üzerine bir de çok dikkat çeken yara izleri gelecek olursa kadının psikolojisinde ciddi bozulmalara meydana gelebilmektedir. Memenin duyarlılığı ve emzirme fonksiyonu korunmalıdır. Ameliyattan önce özellikle genç hastaların en çok yönelttiği soru, ameliyat sonrası emzirmenin mümkün olup olamayacağıdır. Günümüzdeki modern meme cerrahisinde süt kanallarına koruyucu teknikler uygulanarak bu fonksiyon tamamen korunabilir. Eski, meme başını tamamen çıkardıktan sonra onu yeniden nakletme tekniği ender olarak yaşlı ve çok ağır memesi olan hastalarda uygulanan bir prosedürdür. Genç hastalarda bu tekniğin geçerliliği yoktur. Yeni memenin şeklinin kalıcılığı uzun sürmelidir. Çok kilo alıp verme veya hamilelik gibi aşırı vücut değişikliğine sebebiyet veren durumlar olmadığı sürece meme formu ameliyattan sonra fazla değişikliğe uğramamalıdır. Formu ve büyüklüğü genel estetik ile uyumlu bir şekilde olmalıdır. Çok güzel ve çekici görünümlü bir meme, ameliyattan sonra hastaya çok büyük mutluluk verir. Aradan 3-6 ay geçtikten sonra yeni görünüm alışkanlık haline gelir ve eski görünüm unutulur. Daha evvel rahatsızlık vermeyen, meme ile beraber sarkmış olan bir karnın sarkmış görüntüsünün ön plana çıkıp rahatsızlığa yol açması gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumların ortaya çıkabileceği göz önüne alınarak meme ameliyatından evvel hasta ile vücudun muhtemel genel görünümü hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Meme ameliyatı cinsel ilişki için oldukça önemlidir ve yukarıdaki durumlara bundan kaynaklı dikkat edilmesi gerekir. Hastanın partneri ile olan ilişkisinde herhangi bir aksaklık yaşanmamasına özen gösterilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder