10 Nisan 2017 Pazartesi

Mide Gribinin Belirtileri


Mide Gribinin Belirtileri


Mide gribinin  görülen belirtileri midede yanma, kas ağrıları, kramp, mide bulantısı, kusma, ishal, yüksek ateş, baş dönmesi ve aşırı yorgunluktur. Gıda zehirlenmesi ve mide gribinin belirtileri birbirine yakındır. Bazı durumlarda gıda zehirlenmesi yaşayan kişiler mide gribi oldukları kanısına varabilirler.



Mide Gribinin Nedenleri



Mide gribine bazı mide gribi virüsleri yol açar. Mide gribi belirtileri bulaşıcı mide gribi virüsüne maruz kalındıktan bir veya iki gün sonra başlar. Grip maruz kalınan virüse bağlı olarak yaklaşık üç gün devam eder. Hastalığın tedavisinde en önemli yardımcı dinlenmektir. Bunun yanı sıra bol bol sıvı tüketilmesi ve analjezik kullanılması da tavsiye edilir. Yüksek ateş, kas kasılmaları gibi mide gribi belirtileri ilaçlar sayesinde giderilebilir.

İshal ve kusma gibi mide gribi belirtileri durdurulmaya çalışmak sakıncalıdır. Vücut bu sayede virüslerden kurtulur. Ancak bazı durumlarda vücudun susuz kalmasını engellemek amacıyla ishali durdurmak için tıbbi ilaçlara başvurulabilir. Vücudun direncini tekrar toplaması için vitamin takviyeleri de önemlidir.

Her yıl birçok kişiyi etkileyen normal grip ile mide gribi aynı değildir. Mide gribi mideyi ve bağırsakları etkilerken normal grip solunum yollarını, akciğerleri, başı ve sinüsleri etkiler. Mide gribi bulunan birisi ile yakın temasta bulunduğunuzda virüsler size de geçerek vücudunuzda yayılmaya başlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder