7 Nisan 2017 Cuma

Mide Kanseri ve Belirtileri


MİDE KANSERİKarnın sol üst bölgesinde mide bulunur ve  midede belirli sebeplerden kaynaklı tümörler gelişebilmektedir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar. İlk başlarda fazla belirtisi olmasa da daha sonra midede yanma, kusma, mide krampları, mide ağrıları sık bir şekilde görülmeye başlar.


Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır.Erkelerde alkol ve sigara tüketimi fazla olduğu için kanser riski fazladır. Ayrıca yaşlılarda da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun sebepleri yetersiz ve düzensiz beslenmedir.Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler; Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile Kuzey Avrupa ülkeleri ve Güney Amerika'da; Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.Mide Kanseri Nedenleri


Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini arttıran etmenler arasındadır.Ayrıca mide kanserine gastrit ve ülsere neden olan  H.pylori enfeksiyonu da neden olmaktadır.

Sigara ve alkol kullanımı mide kanseri riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasına neden olur ve mide kanserini tetikler. Aynı şekilde alkol tüketimi de midede asit oluşumuna neden olduğu için kanserinin nedenlerindendir.Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

Mide Kanseri Belirtileri


Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissini hasta yaşar ve ileriki aşamlardan dışkıda kan ve kanlı kusma görülebilir.İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar).Yemekten sonra rahatsızlık hissi ,mide şişliği ve  mide yanması görülebilmektedir.
Bulantı, kusma ve mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
Yorgunluk ve halsizlik baş gösterir. Mide ya da bağırsaklarda kanama olabilir.(gizli şekilde seyredebilir).

Mide Kanseri Teşhisi


Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme mutlaka yapılmalıdır. Hasta endoskopi yapılırken anestezi uygulanabilir korkulacak bir durum yoktur.

Mide Kanseri Tedavisi


Mide kanserinin tedavisi genelde ameliyat ile mümkündür. Yapılan ameliyatla midede kanserli alan çıkarılır.Eğer tümör yayılmış ise mide komple alınabilir. Sadece tümörü almak bir işe yaramaz.Kanserin şekline göre, bundan sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın seyrine ve şiddetine göre doktor tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak yapılır.Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser tekrar nüks edebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Tedavide istenmeyen sonuçların oluşumunun önüne geçmek gerekir.

Mide Kanseri Hastalarının Yapması Gerekenler

Düzenli beslenme, kanser hastalığından korunmak için gereklidir. Bazı besinler kanserin oluşma ihtimalini azaltmaktadır.Özellikle nar, kayısı, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, peynir, yoğurt, şalgam, muz, karnıbahar kanseri önlemede faydalıdır. Hastalara domates yemeleri tavsiye edilir. Omega 3, kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle balık, omega 3 yönünden zengindir.

Şişmanlık, kanser riskini arttırır. İdeal kiloya yakın olmak gerekir. Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunur ve vücudun direncini arttırır ayrıca toksit madde temizleyicisidir. Böylece kansere karşı etkili olur. Kansere tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Havucun içinde bulunan betakaroten, vücut direncini arttırır ve genlerimizin bulunduğu DNA da hasar oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.Düzenli bir hayat sürme, bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da etkendir.

Mide Kanserinden Korunma Yolları

Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için düzenli doktor kontrole gitmenizde fayda vardır.
Sigara ve alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir. Bunlar hem bir çok kimyasal maddeyi barındırırlar hem de asit içeriklidirler.
Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.
Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
Şehir hayatının sebep olduğu yorgunluk, kansere neden olabilir. İstirahat şarttır. Sessiz yerler tercih edilebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder