7 Nisan 2017 Cuma

Migren ve İlaç Tedavisi


Migrende ilaç tedavisi

Migren kronik ve sürekli gerçekleşen şiddetli baş ağrısı durumudur. Migren hastaları ışığa ,sese, kokulara aşırı duyarlıdırlar ve baş ağrıları bu durumlar ile tetiklemektedir. Migren tedavisinde ilaç kullanımı iki amaca yöneliktir. İlk amaç atakları önlemek ikinci amaç ise ağrıları dindirmek içindir.

Ağrıyı kesmek için kullanılan ilaçlar ağrı başlar başlamaz alınmalıdır, hatta eğer aura dönemi mevcutsa bu dönemde daha ağrı başlamadan ilacın alınması çok daha etkili olacaktır. Bu ilaçlar ağızdan alınan tabletler olabileceği gibi fitil for­munda ilaçlar, kalçadan veya cilt altından yapılan iğneler ve solunum yoluyla alınan sprey şeklinde ilaçlar da olabilir. Ağrıyı kesmek için kullanılan ilaçlar; basit ağrı kesicilerden daha güçlü yangı giderici etkisi de olan ağrı ilaçlarına veya birkaç ilacın birleşmesinden oluşturulmuş tarif üzerine hazırlanan ilaçlara kadar değişir. Migren ağrılarında damarlar tarafından taşınan organizmaların beyne ulaşması ile oluşur bundan kaynaklı damarların daraltılması amaçlanır.
Migrende İlaç Kullanımıİlaç kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ilaçların mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmasıdır, doktorun belirttiği dozun üstüne çıkılmaması ve hekime danışmadan ilaçların değiştirilmemesi gerekmektedir. Doktor tarafından öner­ilen dozun alınmasına rağmen ağrı yeterince hafiflemiyorsa, kontrolsüz bir şek­ilde doz artırmak yerine yeniden doktora danışmak uygun olacaktır. Belirli bir dozdan sonra ilaçlar işe yaramaz hale gelebilir ve yan etkileri sık görülür ayrıca bünye ağır doza alışabilir ve az alacağınız doz ağrılarınızı dindirmeyebilir.Eğer baş ağrısı çok sık oluyorsa atakları önlemek için çeşitli ilaçlar kullanıla­bilir. Bu ilaçların istenmeyen yan etkileri olabilir ve her hastada işe yaramaya­bilirler.

Migren krizini önleme ve hafifletmede ilaç dışı yollar


Ağrı başladıktan sonra yapılacak en iyi şey, karanlık ve sessiz bir odada uyumak gibi görünmektedir. Bazıları için fonda hafif bir müzik veya gürültüsüz bir TV kanalının olması daha rahatlatıcı olabilir. Diğer önleyici yöntemler ise şunlardır:

Soğuk hava veya ılık bir su ile alınan duş. Egzersiz yapmak. Boyun arkasına sıcak kompres uygulamak. Saf oksijen kullanmak. Baş ve boyun masajı yapmak. Duş: Bir kaç dakika sıcak sonra soğuk sonra tekrar sıcak duş etkili bir ağrı kesici olacaktır. Ayakları sıcak suya sokmak sizi rahatlatacaktır. Eğer mide bulantınız varsa kusmak sizi rahatlatır. Başa buz kompresi uygulamak hem zinde kalmanızı hem de ağrılarınızı hafifletmenizi sağlar. Başın bir tarafına sıcak, diğer tarafına buz kompresi yapmak, şeklinde uygulamalar da yapılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder