4 Nisan 2017 Salı

Miksodem ve Tedavisi


Miksödem Nedir?Bu rahatsızlık daha çok ileri yaştaki bireylerde ve yetişkinlerde görülür. Primer (Tiroit bezinin kendisine ait bozukluktan hormon salgısı yetersizdir) veya sekonder (hipofiz be­zine ait TSH salgılanmasını azaltan bir patoloji ile ya da iyatrojenik nedenlerle) olarak 2 aşamadan gelişen miksöderm belirtilerin tespiti ve doğru teşhis ile engellenebilir.


Miksödem  Semptom ve Belirtileri


Hastalarda genellikle hipotirodizme bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması, ödem, fiziksel ve psikolojik değişiklikler meydana gelir. Karakteristik olarak; Hipertansiyon, bradikardi gibi rahatsızlıklar ve deride kuruluk, tırnak deformiteleri,Organomegali (organ büyümesi), galaktore (sütün fazla gelmesi)gibi durumlar ortaya çıkar.Ayrıca kıllarda seyrekleşme, saç renginde açılma, saçların kuruması, dö­külmesi gibi durumlardan gözükmektedir. Bunun yanında göz çevresi ve yüzde ödem, şişkinlik , kilo alma, dilde büyüme, boğuk ses, kişilik değişiklikleri, tembellik, uyuklama, soğuk havalarda fazlasıyla üşüme gözükmektedir.

Miksödem Tedavisi


Bu hastalar da ömür boyu verilen hormon takviyeleri kullanmak durumun­dadırlar. En sık kullanılan hormon ilaçları arasında :Thyranon, Cytomel, Levotiron gibi T3, T4 içeren ilaçlar vardır.

Miksödem  Komplikasyonları


En sık ortaya çıkan komplikasyonları aterosklerotik kalp hastalıkla­rı, psikolojik bozukluklar (paranoya ve deliryum) ve solunum dengesizlikleridir ,asido-zu, hipoventilasyon, hipotermi, elektrolit dengesizlikleride beraberinde getirir, dehidratas­yon ile ortaya çıkan acil tedavi gerektiren miksödem komasıdır önem arz eder. Ti­roit preperatlarının IV yol ile verilmesi ve asidozun acil tedavisi ge­rekir.

Miksödemde Hemşirelik Sorunları ve Girişimleri


Hipotiroidizmli hastalarda meydana gelebilecek en önemli sorunlar ve bu sorunlara karşı uygun bakım aşağıda özetlenmiştir;

Miksödemli bir hastada üst solunum yollarının obstrüksiyonuna sağlanmalıdır.
Solunumun hızı, derinliği, solunum sesleri izlenir, anormal durum­lar hekime bildirilir.
Yetersiz ventilasyon belirtileri, periferal siyanoz kontrol edilir. Solunum egzersizleri öğretilir ve yaptırılır. Bu hastanın ayrıca rahatlamasını sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder