4 Nisan 2017 Salı

Miksodem ve Tedavisi


Miksödem Nedir?


Bu rahatsızlık daha çok ileri yaştaki bireylerde ve yetişkinlerde görülür. Primer (Tiroit bezinin kendisine ait bozukluktan hormon salgısı yetersizdir) veya sekonder (hipofiz be­zine ait TSH salgılanmasını azaltan bir patoloji ile ya da iyatrojenik nedenlerle) olarak 2 aşamadan gelişen miksöderm belirtilerin tespiti ve doğru teşhis ile engellenebilir.

Miksödem  Semptom ve Belirtileri


Hastalarda genellikle hipotirodizme bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması, ödem, fiziksel ve psikolojik değişiklikler meydana gelir. Karakteristik olarak hipertansiyon, bradikardi gibi rahatsızlıklar ve deride kuruluk, tırnak deformiteleri, organomegali (organ büyümesi), galaktore (sütün fazla gelmesi)gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca kıllarda seyrekleşme, saç renginde açılma, saçların kuruması, dö­külmesi gibi durumlardan gözükmektedir. Bunun yanında göz çevresi ve yüzde ödem, şişkinlik , kilo alma, dilde büyüme, boğuk ses, kişilik değişiklikleri, tembellik, uyuklama, soğuk havalarda fazlasıyla üşüme gözükmektedir.

Miksödem Tedavisi


Bu hastalar da ömür boyu verilen hormon takviyeleri kullanmak durumundadırlar.
En sık kullanılan hormon ilaçları arasında Thyranon, Cytomel, Levotiron gibi T3, T4 içeren ilaçlar vardır.

Miksödem  Komplikasyonları


En sık ortaya çıkan komplikasyonları aterosklerotik kalp hastalıkla­rı, psikolojik bozukluklar (paranoya ve deliryum) ve solunum dengesizlikleridir. Asido-zu, hipoventilasyon, hipotermi, elektrolit dengesizlikleride beraberinde getirir, dehidratas­yon ile ortaya çıkan acil tedavi gerektiren miksödem komasıdır. Ti­roit preperatlarının IV yol ile verilmesi ve asidozun acil tedavisi ge­rekir.

Miksödemde Hemşirelik Sorunları ve Girişimleri


Hipotiroidizmli hastalarda meydana gelebilecek en önemli sorunlar ve bu sorunlara karşı uygun bakım aşağıda özetlenmiştir;

  • Miksödemli bir hastada üst solunum yollarının obstrüksiyonuna sağlanmalıdır.
  • Solunumun hızı, derinliği, solunum sesleri izlenir, anormal durum­lar hekime bildirilir.
  • Yetersiz ventilasyon belirtileri, periferal siyanoz kontrol edilir. Solunum egzersizleri öğretilir ve yaptırılır. Bu hastanın ayrıca rahatlamasını sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder