4 Nisan 2017 Salı

Milyonları yatağa düşüren hastalık


Norovirüs


Milyonlara etki eden; iş yerinde, okulda ve yaşamın her alanında bulaşma tehlikesi altında olduğumuz hastalık yayılıyor.

İngiltere’de mideye yerleşen, kusma ve ishalle kendisini gösteren norovirüsün milyonlarca kişiyi yatağa düşürdüğü bildirildi.

Bir çok uzman bu virüsü kapan kişilerin hemen uzmana görünmesi gerektiği ve sosyal yaşamını bir miktar aksatması gerektiğini söylemektedir. Çünkü virüs bulaşıcıdır ve tehlikelidir.

Norovirüs Hakkında Bilinenler

Norovirüs hızla yayılan ve mide rahatsızlıklarına neden olan bir virüs türüdür. Etkisi görüldüğü yerlerde, bir çok insana hemen bulaşır ve hastaneler dolmaktadır. Ayrıca virüsün yayılmasının bu ay hızlanabileceğine dikkat çeken uzmanlar, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra hastanın en az 48 saat süreyle evde dinlenmesi gerektiğini bildirdi. Virüsün şu ana kadar 2 milyon kişiyi etkilediği ve bu rakamın da bir rekor sayılabileceği belirtildi.
Hastalığın en fazla yayıldığı yerlerin toplu kullanım alanları olduğunu belirten uzmanlar okullar, hastaneler, parklar, hapishaneler, turizm paketlerinden yararlanan insanların bulunduğu toplu alanlar ve diğer toplu alanlarda  binlerce yolcunun aynı anda yatağa düştüklerinin rapor edildiğini açıkladı.

Norovirüs Tedavisi


Uzmanlar bu virüsü yakalanan kişilerin hemen bir uzmana görülüp gerekli antibiyotik ve ilaçları alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca bol sıvı tüketimi  ve gerekli olduğu kadar evde yatak istirahati almaları gerektiğini de belirttiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder