15 Nisan 2017 Cumartesi

Molluskum Kontagiosum Nedir?Molluskum Kontagiosum Nedir


Molluskum kontagiosum derinin poks virüs grubuna ait bir virüsle oluşturulan derinin yaygın bir enfeksiyon oluşturmasıdır. Deriden deriye temasla şeklinde bulaşır yani bulaşıcıdır. Tipik molluskum kontagiosum lezyonu, pembe renkli veya deri renginde olan, grimsi bir tıkaç bulunan göbek şeklinde gözlemlenir papüllerdir. Bir veya birkaç lezyon bulunabilir. Yüz ve genital bölgelerde sıklıkla görülür.
Molluskum Kontagiosumun Patolojisi


Epidermis kupa şeklinde kalınlaşmıştır ve hücrelerin globülar eozinofilik cisimciklere evrilmiş granüler hücre tabakasında karakteristik dejeneratif değişiklikler gözlemlenir.
Molluskum tedavisinde küretaj ve koter kullanılabilir Ayrıca, güçlü şahsilik asit preparatların kullanımından sonra veya sadece yumuşak orta kısmını sıkarak birkaç ayda kendiliğinden iyileşme görülür.


Orf (Koyunların Kontagioz Püstüler Dermatiti)


Bu hastalık daha çok koyunları ama bazen inekleri de görülebilen bir poks virüs tarafından meydan gelir. Lezyonlar tek, akut, yangılı ve su toplamış olup en çok parmaklarda görülür. Atak sonrasında hastalarda büyük bir oranda eritema multiforme gelişebilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder