13 Nisan 2017 Perşembe

Obezite ve Kanser Hastalıkları


Obezite çağımızın kronik rahatsızlıklarından biri haline gelmektedir. Sedanter yaşam tarzının, teknolojik gelişme ile bilgisayar başında fazla oturma ve hareket etmemeden kaynaklı insanlar fazla tüketmekte ve fazla kilo almaktadır. Bundan kaynaklı bizler bu yazıda obezite riskinin meydana getirdiği rahatsızlıklardan bahsedeceğiz. Umarım farkındalık yaşatmak adına işe yarar. İyi okumalar dileriz. 

Obezite ve Kanser Hastalıkları

Obezite ve Kanser Hastalıkları
Obezite bireylerde bazı kanserlerin görülme olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde  rektum ve prostat neoplazmlan, kadınlarda reprodüktif sistem ve safra kesesi kanserlerinin insidansı artar. Obezite olan kadınlarda endo-metriyal kanser görülme sıklığındaki artışın nedeni yağ dokusunda österojen sentezinin desteklemesidir. Bu artış yağ dokusunun miktarı ile doğru orantılıdır ve postmenopozal kadınlardaki ana österojen kaynağıdır. Meme kanseri yalnızca yağ dokusu ile değil santral yağ ile de bağlantılıdır. BT ile gösterilen viseral yağ miktarı artışı ile meme kanseri arasında önemli bir ilişki vardır.

Kemik, Eklem, Kas, Bağ Dokusu, Deri Rahatsızlıkları


Obezlerde osteoartrite sık görülür. Diz ve ayak bileklerinde geli­şen osteoartrit doğrudan fazla kiloların yarattığı travmayla meydana gekir. Ancak ağırlık taşımayan eklemlerde de osteoartrit gelişimi ağırlık al­tında kalmayan kıkırdak ve kemik metabolizmalannın başka meka­nizmalarla etkilendiğini gösterir. Osteoartrit obezitede mali yükün a-na komponentini oluşturur.

Obezlerin ciltlerinde de pek çok değişiklik olur çatlaklara ya da yaralara sık rastlanır. Bunlar derinin lobüler yağ depolarının altında ezilme­si ile oluşur. Akantozis nigricans deri renginin koyulaşmasıdır ve bo­yunda ekstensör yüzeylerde görülür. Hirsütizme sık rastlanır ve bo­zulmuş reprodüktif fonksiyonların göstergesidir.


Obeziteden Kaynaklanan Diğer Hastalıklar

Obezite , 30 ya da daha yüksek bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olduğunuz anlamına gelen bir terimdir. Aşağıdakileri içeren koşullara sahip olmanızı sağlar:

 • Kalp hastalığı ve inme
 • Yüksek tansiyon
 • Şeker hastalığı
 • Bazı kanserler
 • Safra kesesi hastalığı ve safra taşı
 • osteoartrit
 • Gut
 • Uyku apnesi (bir kişi uyku sırasında kısa bölümler için nefes aldığında ) ve astım gibi solunum problemleriObez olan herkes bu problemlere sahip değildir. Bu şartlardan birine sahip bir aile öykünüz varsa, risk artar. Ayrıca, kilonuz önemli olabilir. Eğer daha çok midenizdeyseniz ("elma" şekli), "armut" şekline sahip olmanızdan daha riskli olabilir, bu da ekstra ağırlığınızın daha çok kalçalarınız ve kalçalarınızda olduğu anlamına gelir. 

 • Ekstra kilo, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sahip olma olasılığınızı artırır . Bu koşulların ikisi de kalp hastalığı veya inme olasılığını daha da artırır. İyi haber, az miktarda kilo vermenin kalp hastalığı ya da felç geçirme şansınızı azaltabileceğidir . Daha da fazla kilo kaybetmenin riski daha da düşürdüğü görülmüştür.
 • Tip 2 diyabetli çoğu insan aşırı kilolu veya obezdir. Tip 2 diyabet sağlıklı kilo verme, dengeli beslenme ve yeterli  uyku ve egzersiz ile engellenebilir. Eğer  tip 2 diyabet durumu varsa kilo verme kontrol etmeye yardımcı olabilir.   
 • Uyku apnesi , aşırı kilolu olmakla bağlantılı bir solunum durumudur. Uyku apnesi , bir kişinin ağır bir şekilde horlamasına ve uyku sırasında nefes almayı kısa sürede kesmesine neden olabilir . Uyku apnesi gündüz uykusuzluğa neden olabilir ve kalp hastalığını ve felçini daha olası hale getirebilir .


Tüm bu risk durumları göz önüne alınarak obezite ile mücadele etmeniz gerekmektedir. Ailenizden destek istemeyi unutmayınız ve mutlaka bir diyetisyen, uzman veya doktordan yardım alınız. Şişmanlık ve İyi Olma Sendromu yazımız farkındalık yaratması açısından son derece önemlidir. Okumanızı tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder