15 Nisan 2017 Cumartesi

Palpasyon Perkusyon ve Oskultasyon


Fiziksel Muayene Yöntemleri


Muayene yöntemleri farklı şekillerde olabilir. Yani sorununuza , doktorun az da insiyatifine bağlı olarak muayene şekilleri değişir. Mesala öksürük porblemine doktorlar gençlerde , çocuklarda herhangi bir teste başvurmazlar genelde fakat yaş ilerledikçe öksürük problemine doktorlar röntgen filmi , kan tahlili gibi tahliller isteyebilir.


Enspeksiyon Nedir?


Hastanın genel görünüşünün gözle incelenmesidir. Hastanın tüm vücut yüzeyi araştırılarak, zayıf ve şişman oluşu, vücudunda anormallik, şişlik, morluk, kızarıklık, yara oluşumları olup olmadığı gözlemlenir. Ayrıca hastanın duruşu, bilinç durumu enspeksiyon yöntemiyle muayene edilir.


Palpasyon


Vücudun belirli bölümlerinin elle muayene edilerek, özel fiziksel belirtilerin gözlemlenmesidir.


Perküsyon Nedir?


Perküsyon ve oskültasyon yardımıyla organlarda anormallik olup olmadığını muayeneyle incelenmesidir. Muayene eden kişi vücut düzeyinde titreşim meydana getirir, bu titreşim dokular boyunca ilerletilerek her dokudan kendine özgü bir ses işitilir. Bu seslerdeki bozulmalar dokularda anormallik olduğunu gösterir.

Oskültasyon Nedir?


Vücut organlarının çalışması sırasında oluşan seslerin dinlenerek, bu seslerin normalden ayrılma derecelerini saptamak için tercih edilir.Bazı sesler çıplak kulakla daha rahat işitilebilir,fakat çoğu seslerin belirlenmesi için steteskop kullanılır.

Refleks muayeneleri


Bazı reflekslere bakılarak sinirlerin durumu kontrol edilir.Ayrıca hastanın göz, kulak, boğaz, burun muayeneleride bu muayene yöntemiyle yapılır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder