5 Nisan 2017 Çarşamba

Panik Atak Nedir ?


Panik Atak Nedir?Yoğun korku ve huzursuzluk durumunun olduğu, aniden başlayıp, rahatsızlığın en geç 10 dakika içinde en üst düzeye ulaştığı duruma panik atak denir.

Panik atak belirtileri


Çarpıntı,kalp hızında artış,kalp seslerini duyuyor gibi hissetme,terleme, titreme ve ya sarsılma hissi, boğulma ya da nefes alamama, nefesinin yetmediğini hissetme, tıkanma ,soluğun kesilmesi hisleri, göğüste ağrı veya göğüste bir rahatsızlık hissi,bulantı ya da karında ağrı ya da karında bir rahatsızlık hissi, baş dönmesi, dengesizlik , basta sersemlik hissi ,bayılma hissi ,yere düşecek gibi olma; çevreyi olduğundan farklı ,sanki gerçek değil gibi hissetme ya da kendini çevredekilerden ayrılmış,olağandışı ,farklı bir şekilde algılama hali;  kontrolünü kaybetme, delireceğini düşünme seklinde bir korku; o anda ,kalp krizi geçireceği ya da öleceği korkusu; uyuşma, hissizlik,yanma, karıncalanma hisleri; üşüme, ürperme ,soğuk ya da sıcak basmaları, basından aşağı kaynar su dökülmüş veya hamama girmiş gibi olma durumları panik atak durumu belirtileridir.

Panik Atak Testi Nasıl Olur ?


Panik atak testi doktorlar tarafından belirli tenkitlerin yapılması ve hasta ile diyolog kurulması sonucu tespit edilebilir. Gerekirse hastadan kan örneği alınır ve durumu kontrol edilir. Aşağıdaki sorular panik atak hakkında sizi bilgilendirecektir.

Panik atak hangi bozukluklarda görülebilir ?


Panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi ve diğer fobiler, saplantı-zorlantı bozukluğu, madde kullanımına ya da vücut-sal bir hastalığa bağlı kaygı bozukluklarında panik atak durumu görülebilir.Panik atak sebepsiz yere başlayabilir veya çevresel koşullardan kaynaklı da oluşabilir. Örnek olarak korkulan bir hayvan (örümcek, kedi,köpek,fare,yılan görmek gibi), kalabalık bir ortamda bir faaliyet (konuşma, yemek yeme gibi) panik atak nöbetini tetikleyebilir.

Panik bozukluğu Nasıl Oluşur?


Yukarıda belirtilmiş olan panik ataklarının aniden,beklenmedik zamanlarda ve tekrarlayarak oluşması ve en az 1 ay sureyle bu atakların tekrarlayacağı yönünde sürekli bir kaygı duyulmaıs panik bozukluğu yaratabilir. Ayrıca panik atağı geçiren kişinin  sonunda olabileceğini düşündüğü şeyler (ölmek, delirmek, kalp krizi geçirmek seklinde ) ile ilgili kaygı duyma ya da bu ataklarla ilgili olarak bazı davranışlarında değişiklikler yapma bu rahatsızlığı arttırabilir. Bu rahatsızlık kimyasal  madde kullanımı ya da başka bir vücut ya da psikiyatrik bir rahatsızlığa bağlı değildir.

Agorafobi Nedir?


Panik bozukluğu agorafobili ya da agorafobisiz olabilmektedir. Agorafobi sözcüğü eski Yunanca dan gelmektedir. Agora pazar yeri, toplantı yeri ,geniş meydan anlamına ,fobi ise korku anlamına gelmektedir. Kişi bu gibi durumlarda yalnız kalmak istemekte ve sosyal ortamlarda sorun yaşayacağını düşünmektedir.Bu kişilerde gördüğümüz bazı ortak özellikler arasında, tek başına dışarıya çıkamama ve yanlarına başka bir kişiyi de alma , kalabalık caddelerden geçememe,kalabalık mağaza,marketlere girememe, kapalı ortamlar (tünel, köprü ve asansörler gibi) ve kapalı araçlar (metro,otobüs, uçak gibi) dan kaçınma sayılabilir. İleri aşamalarda kişiler evlerinden çıkmayı reddedip, çevrelerindekileri de kendileri gibi evde tutmaya zorlayabilirler. Sosyal ilişkiler bozulup, boşanmalara yol açabilir. Bundan kaynaklı bu hastalara temkinli davranmalı ve doktor kontrolüne düzenli bir şekilde götürülmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder