20 Nisan 2017 Perşembe

Parfüm Kullanmanın Püf Noktaları


Parfüm Kullanımı

Parfüm günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olan bir kozmetik ürünüdür. Parfümü kadınlar ve erkekler temiz olmanın ötesinde güzel kokmak için sürerler.
Parfüm öyle gelişi güzel sıkmak çok da işe yarayan bir uygulama değildir. Bu nokta da parfümün etkisini arttırmak için doğru noktalara doğru miktarda parfüm sıkmak hem parfümün kalıcılığını arttıracaktır hem de fazla parfüm kullanımını önleyecektir.
Temizken Parfüm Sürün

 Parfümünüzün daha kalıcı olmasını istiyorsanız duş veya banyo sonrasında sürün; gözeneklerin açık olması cildin kokuyu daha iyi emip tutmasını sağlar. Banyo sırasında parfümünüzün yan ürünlerini kullanmak da kokuyu katlayacaktır.

Cilt Tipine Göre Parfüm SeçinCildimiz parfümün tutunduğu saklandığı esas yerdir. Bundan dolayı cilt tipi de parfümün kalıcılığıyla bağlantılıdır. Yağlı ciltlerde parfümler daha kalıcıdır. Bu durumda cildiniz kuruysa daha fazla parfüm sürmeniz gerekebilir.

Cildin asit oranı da parfümün kalıcılığını etkiler

  • Asitli ciltlerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır.
  • Asit oranı az ciltler (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokuları daha iyi tutar.


Sıcak günlerde daha hafif parfümler kullanın.

Parfümün kokusu sıcak ve nemde daha kendini bulur ve keskinleşebilir. O halde, daha baskın ve egzotik olanları sonbahar ve kışın, hafif olanları ise yaz aylarında tercih edebilirsiniz.


Sabah, öğle, akşam aynı şekilde mi parfüm sıkmak gerekir?


Kesinlikle hayır. Parfüm sıktığınız anda etrafınızda yaklaşık 3 metre çapında bir koku çemberi oluşacaktır. Bu koku çemberinden dolayı bulunduğunuz ortamlar göz önüne alarak parfüm konsantrasyonlarıyla ve koku aileleriyle oynamanız önemlidir.

Gündüz:
Sabahın erken saatlerinde otobüste, metroda veya iş yerinde insanları rahatsız etmek doğru değildir. Toplu taşıma araçlarında, parfüm kokusu, hoş olmayan sonuçlara yol açabilir; örneğin, migreni tahrik edebilir, mide bulantısı, baş dönmesine sebebiyet verir.

Öğleden sonra:
Öğleden sonra kullanılan parfümler her yere ulaşabilen, hayatın tatlılığını yansıtan parfümler olmalı. Çiçek veya meyve ailesine ait iyi yayılan ama ağır olmayan kokular seçin. İki ayrı parfüm kullanıyorsanız öğleden sonra daha vurgulu olanını tercih edin. Aynı parfümü kullanıyorsanız sabah eau de toilette, öğleden sonra eau de parfum kullanın.

Gece:
Parfüm özünün kullanılacağı tek zamandır: ya şimdi, ya hiçbir zaman! Parfüm özleri saatler boyunca vücutta kalır, adeta ikinci deriniz olur. Koku aileleri içinde gece kullanıma en uygun olanlar, şık kıyafetlerle uyum sağlayan, iştahlı notalar içeren, gizemli, ipekli ve ağır kumaşlarla uyumlu olan şipre ve oryantal koku ailesine ait parfümlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder