24 Nisan 2017 Pazartesi

Parkinson Rahatsızlığının Nedenleri


Parkinson Hastalığı


Parkinson rahatsızlığı sinir sistemini etkileyen dejeneratif bir rahatsızlıktır.Parkinson dünyada yaygın olan ve etkili olan bir hastalıktır.Genellikle ileri yaşlardaki kişilerde gözlemlenen rahatsızlık kişinin sinir sistemi sağlığını önemli ölçüde etkiler.

Parkinson rahatsızlığının nedeni henüz tam anlamı ile çözümlenememiştir. Bununla beraber bilim adamlar rahatsızlığın genetik sebeplerden, toksitlerden, baş travmasından, selebral anoksi ve yanlış -fazla ilaç kullanımdan kaynaklı  olarak ortaya çıktığını düşünmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bazı gen mutasyonlarının Parkinson rahatsızlığına yol açtığını ortaya koymuştur.Parkinson Hastalığının Belirtileri


Parkinson rahatsızlığının nedenine ilişkin diğer bir teori de toksinlere aşırı maruz kalınmasıdır. Bu tezin ileri sürülme nedeni ise bazı coğrafi bölgelerde rahatsızlığın daha sık olarak gözlemlenmesidir. Bilim adamları demir ve manganez gibi bazı belirli kimyasalları içeren böcek ilaçlarının Parkinson riskini arttırdığını belirtmektedir.Bu nedenler kırsal alanlarda yaşamını sürdüren ve tarım ile geçinenler de daha sık rastlanmaktadır.Baş travmaları da parkinson nedenleri arasında belirtilmektedir.  Parkinson rahatsızlığı olan birçok kişinin geçmişte baş travmaları yaşadığı bildirilmiştir. Yeni yapılan bir çalışma daha önce başından yaralanmış kişilerde Parkinson rahatsızlığı riskinin 8 kat arttığını belirtmiştir.Bazı uzmanlar beyindeki dopamin eksikliğinin de rahatsızlığa yol açabileceğini savunmaktadır. Fakat yeterli ve kesin araştırma sonuçları yoktur. Parkinson rahatsızlığının belirtileri arasında titreme, hareketlerde yavaşlama, denge kaybı, kaslarda kasılma, konuşmakta ve yürümekte güçlük, otomatik hareket kaybı ve demanz bulunmaktadır.

Diğer yandan şu durumlar ise parkinson belirtilerini oluşturmaktadır; kişinin yazdıklarının okunaksız olması, küçük yazmaya başlamak, yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek,
vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması,depresyon, sıkıntılı ruh hali,kas ağrıları,konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak,yürürken kolların sallanmaması,terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü),yutma zorluğu .. bu belirtileri rastlanılan kişilerde parkinson teşhisi yapılmalı ve doktora danışılmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder