21 Nisan 2017 Cuma

PORTAKALIN FAYDALARI


PortakalPortakal, turunçgiller familyasından bir ağaçtır. Portakalın ağacının boyu 2-10 metre arasında değişmektedir. Yaprakları sert, dayanıklı ve düz kenarlıdır. Kabuklarından portakal esansı elde edilmektedir. Ayrıca çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılmaktadır. Eczacılıkta ve gıda sanayisinde kullanılan portakalın çok çeşitli faydaları vardır.  Portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri var. Çekirdeksiz cins olan yafa portakalı Finike, Mersin ve Hatay’da yetişmektedir. Kalın kabuklu ve uzunca meyvelidirler. Kabuklarından reçel yapılmaktadır. Dörtyol portakalı ise çekirdekli. ince kabuklu ve suludur. Daha çok doğal meyve suyu için tercih edilen portakal türüdür. Washington portakalı, çekirdeksizdir, Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz’de Rize çevresinde yetişmektedir.
Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın en bilinen yararı C vitamini içeriğidir fakat portakalın yararları C vitamini ile sınırlı değildir. Portakal  içerdiği 20 den fazla cevherlerle,manavlarda değil,eczanelerde satılması gereken gerçek bir ilaçtır. Hem beslenmenizde önemli bir yeri vardır hem de sağlığınızı korur. Portakal bir çok hastalığa karşıda reçeteli ilaç gibidir.

Özellikle kışın soğuk havalarda peşinizi bırakmayan soğuk algınlığı, nezle, grip gibi durumlara karşı portakal oldukça yararlı bir meyvedir. Hemen hepimiz portakalı grip tedavisinde kullanırız. C vitamini deposu olduğunu da biliriz. Ama hem C vitaminin yararları, hem de portakalın yararları bildiklerimizle sınırlı değildir. Portakal C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içermektedir. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da zengin bir meyvedir. Ve tüm bu içerdiklerinin vücudumuza çeşitli yararları var. Portakal,kanseri önlemede,kanın temizlenmesinde karaciğerin düzgün çalışmasında , cildi güzelleştirmede ve sağlıklı bire doğum gerçekleştirmede oldukça etkilidir.

Portakal ve C vitamini

C ve B vitamini açısından zengin olan portakal antitoksidan özelliği ile insan sağlığını korur ve insana enerji verir.Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca portakal damar tıkanıklığını önlemektedir. Vücuttaki direnci arttırmakta ve antibakteriyel koruma sağlamaktadır. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminizi düzenler, hazmı kolaylaştırır ve metobolizmanızın doğru çalışmasını sağlar. Portakal reçeli ise karaciğeri iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar, bacaklarda meydana gelen periferik damar hastalığının (Peripheral artery disease-PAD), damarlarda meydana gelen yağ birikmesinden kaynaklandığı ve kalp ile felç riskini de körüklediğini ortaya çıkarmıştır. Araştırmalarda PAD hastalarında, PAD hastalığı olmayan insanlara göre iki kat daha fazla C vitamini eksikliği görüldüğünü ortaya koymaktadır.Bir dizi başka araştırmada da, C, E vitaminleri ve beta-kerotenin,damar tıkanmalarını önleyici etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Portakal ve Folik asit

Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunuyor. Folik asit, hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay çok gerekli bir asittir. Bebekte Spina Bifida gibi anormalliklerin oluşmasını engellemektedir. Alyuvarların oluşmasına yardımcı olan portakal aynı zamanda yemeklerdeki besleyici maddelerin vücut tarafından daha sağlıklı emilmesini sağlamaktadır. Folik asit, portakal suyunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzelerde, ciğerde, yumurtada, tahıllarda, portakal suyunda, mayada ve bira mayasında da bulunmaktadır. Günlük doz kadınlar ve erkekler için 200 mikro gram olarak saptanmış. Regl döneminde kadınların günlük dozlarını 400 mikro gram kadar tüketmeleri daha sağlıklıdır.

Portakal ve Lifler

Lifler sindirim sistemini düzenlemede rol oynar ayrıca bir çok  kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

C vitamini Kullanımı için Yapılması Gerekenler

Vücudumuz C vitamini üretmez, bu nedenle dışarıdan C vitamini takviyesi almamız gerekmektedir.  Günlük C vitamini ihtiyacımız 50-70 miligramdır. Bir portakalda 90 miligram C vitamini bulunmaktadır. Sigara içenlerde ve enfeksiyonlar sırasında C vitamini ihtiyacı yaklaşık 2 katına çıkmaktadır.Sabah kahvaltısında içilen bir bardak portakal suyu, güne dinamik başlamak ve pek çok hastalıktan korumak için idealdir.

Yapısında C, B bir, B 2 ve PP gibi çok sayıda vitamin, kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler, meyve şekerleri ve karoten bulunan portakalın genel sağlığımızda faydaları saymakla bitmez. Portakal suyunun pembe ve kırmızısı daha yararlıdır.Portakal ve greyfurt suyunun pembe renkte olanı sarısından daha yararlıdır. Kırmızısı ise en iyisidir. Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, bol bol ‘‘Likopen” içerdiğinin bir göstergesidir. Domateste de bol miktarda bulunan bu yararlı karotenoid, başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kansere karşı koruyucudur. Likopen antioksidan aktivitesi de olan, cilt ve beden yaşlanmasını erteleyen son derece yararlı bir besindir.

Kan basıncı yüksekliği sorununuz varsa, damar tıkanma riskiniz mevcutsa, her gün düzenli olarak düşük dozda aspirin kullanmaya daha çok özen göstermelisiniz. Aspirini özellikle gece yatmadan evvel içmeyi tercih etmelisiniz. Yeni çalışmalar böyle bir alışkanlığın hem daha iyi uyumanıza hem de daha güvenli bir kan basıncı kontrolüne destek sağlayacağını göstermektedir.

Portakal ve Cilt Bakımı


Yapısında karoten bulunduğu ve kanı temizlediği için portakal aynı zamanda cildi güzelleştirir ve ona tatlı bir pembelik kazandırır. Güney Fransa’da ve İtalya’daki köylü kızları, ciltlerinin parlaklığı ve pembeliğini portakala borçlu olduklarını söylerler. Ayrıca portakalın içinde var olan yararlı asitler ciltteki sivilce oluşumlarını engeller ve sivilcelerinizi kurutur.

Portakal soğuk algınlıklarına karşı doğal ilaçtır: İçinde bol miktarda C vitamini bulunduğundan organizmayı grip ve nezle gibi kış hastalıklarına,soğuk algınlıklarına karşı korur.
Diğer yararları:
1. Kanı zehirlerden temizler.
2. Sanlığa ve karaciğer hastalıklarına karşı etkili bir doğal ilaçtır.
3. Bağırsakları yumuşak tutar.
4. Bedene güç ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar.
Özellikle gelişme dönemlerinde çocuklara bol bol portakal yedirmekte yarar vardır.
5. Portakal ağacı çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su spazmı giderir, damar sertliğini ve felci önler.
Portakal kabuk esansında da aynı olumlu etkiler mevcuttur.

Portakalın Yararları Kısaca


C vitamini
Karbonhidrat
Potasyum
Folik Asit
Bioflavin içeriği ile genel sağlığımızı desteklemesidir. Bu sayede portakal;

Soğuk algınlığı, grip, kas incinmesi, kalp hastalıkları ve felçten korur,
Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek
kalbin zarar görmesini engeller, ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar,
İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır,
Kanın pıhtılaşmasını,mide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır,
İçerdiği yüksek potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.Aynı zamanda,içerdiği
potasyum, cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da önler,
Çocukların hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişiminin tam sağlanması için gerekli olan
cevherler dolu bir meyvedir.
Kabuklarında bulunan uçucu maddenin bazı kanser türlerinin tedavilerinde çok önemli iyileştirici
bir madde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Özetle;portakalı ve diğer narenciye ürünlerini birer hayat iksiri olarak görmeli ve bütün yıl boyunca
mutlaka bol tüketmelisiniz.Portakalın gerçek değeri daha ileri yıllarda anlaşılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder