8 Nisan 2017 Cumartesi

Prostat Biyopsisi İdrar Sorunlarına Yol Açıyor

Prostat kanseri olasılığının teşhisi için yapılan biyopsiler genelde geçici setleşme bozukluklarına  ve bazı durumlarda idrar sorunlarına neden olabiliyor. Ancak, araştırmacıların görüşü kanser riskinin tespiti için yapılan bu tekniklerin yan etkilerinin bulunduğu, ama, bu problemlerin geçici olduğu yönündedir. Yan etkiler biyopsi sırasında batırılan iğnelerin sayısına bağlı olduğu için, özellikle birden fazla biyopsiye giren erkeklerin dikkatli olması, önceki biyopsiler hakkında doktoru bilgilendirmesi gerekiyor.

Prostat Biyopsisi Yaptıranlar


Alman araştırmacılar prostat kanseri için yapılan 3 çeşit biyopsiden en az birini yaptıran 198 erkeğin durumunu takip altına almışlardır. Standart biyopsi denilen birinci biyopside iğneler 10’dan az doku örneği almak için uygulanıyor. 10 örnekli biyopsi olarak adlandırılan ikinci biyopside iğneler yardımı ile 10 doku örneği toplanıyor. Satürasyon biyopside ise 20 dokuya yakın örnek alınıyor. Satürasyon biyopsisi hastanın yüksek risk altında olduğu durumlarda uygulanıyor çünkü daha fazla yan etkisi olabiliyor. Satürasyon biyopsisi uygulanan hastalarda idrar yapamam sorunları ortaya çıkabiliyor.

Biyopsi öncesi araştırma yapılan grubun %10’unda idrar sorununa ilişkin ciddi belirtiler ortaya çıktı. Bu oran biyopsiden bir hafta sonra %18’e ve 12 hafta sonra %29’a yükseldi.Standart biyopsi uygulanan erkelerde daha az ve daha çabuk geçen yan etkiler ortaya çıkmıştır.. Ufak belirtiler gösteren hastaların oranı %32’den %39’a yükselirken, ciddi belirtiler gösteren hastaların oranı %18’den %20.5’e yükseldi. 10 örnekli biyopsi ve satürasyon biyopsiye katılan hastaların yarıdan fazlası testten bir hafta sonra ciddi idrar sorunu belirtileri gösterdi. Testten 12 hafta sonra belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

Prostat biyopsisi ile idrar ve sertleşme sorunları arasındaki ilişkiyi inceleyen çok fazla çalışma bulunmadığına dikkat çekilmektedir ve yapılan çalışmanın risk faktörlerini tanımlama açısından önemli bir konudur. Biyopsi türü hangisi olursa olsun birden fazla biyopsi yaptıran erkeklerin yan etkiler konusunda dikkatli olması gerekir ve yan etkileri doktorla paylaşmaktan çekinilmemelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder