1 Nisan 2017 Cumartesi

Romatizma Ağrılarından Kurtulma Yöntemleri ve Alınacak Önlemler

“Ağrılarım arttı sanırım yağmur yağacak” sözü romatizma hastalığı için klasikleşmiş biz sözdür. Bundan dolayı birçok kişi kendini kuru havalarda daha iyi, yağmurlu havalarda ise daha kötü hisseder. Fakat, romatizma hastalığı her mevsimde olabilir ve soğuk havalar bu ağrıların daha çok olmasına sebep olabilir. Bu ağrılarla başa çıkmak ise; hareketli yaşam tarzı, ideal kilonun korunması ve soğuk havalara karşı dikkatli olmakla mümkündür.  Ayrıca aşağıda romatizma ağrılarına karşı alınabilecek önlemler vardır.

Romatizma Ağrıları Nasıl Geçer?


Romatizma tüm vücut sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. Romatizma kas ve iskelet sitemini tutan, öncelikle ağrı ve hareket kısıtlılığı, daha az olarak da şişlik ve kalıcı şekil bozukluğu ile kendini gösteren hastalıklar topluluğunun genel adıdır. Romatizmal hastalıklar çoğunlukla kas iskelet sistemini tutmakla beraber deri ve tırnaklar, göz, solunum sistemi, böbrekler, karaciğer, kalp ve damarlar, sinir sistemi ve mide-bağırsak sistemi de yoğun olarak etkilenmektedir. Ayrıca romatizma nörolojik sıkıntılara-felç, bilinç bulanıklığı- da yol açabilmektedir.

Romatizmada ağrının nasıl gerçekleştiği konusu tedavi ve teşhis için önemlidir. Romatizmal hastalıkların en önemli bulgusu ağrıdır. Ancak ağrının gerçek eklem ağrısı veya iç organlardan veya belli bir sinirdeki aksaklıklardan kaynaklı olmadığının da belirlenmesi gerekir. Romatizmada ağrı bir veya birkaç ekleme lokalizedir. Bunun yanında eklem sıvısının katılaşması nedeniyle sabah tutukluğu ve şiddetli yapısal eklem yıkımı söz konusu ise gece uykudan uyandıran ağrılar da mevcuttur. Ayrıca iltihaplı romatizma ağrıları vücudunun bir çok bölgesini etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda  30 dakikadan uzun süren sabah katılığı teşhiste önemlidir.

Romatizma her yaştaki bireyde görülebilen bir eklem rahatsızlığıdır. Romatizmal hastalıklarda genetik geçiş söz konusudur. Örneğin daha çok Kuzey Afrika, Irak Yahudileri, Ermeni, Türk ve Arap halkında görülen “Ailesel Akdeniz Ateşi” adlı hastalıkta sorumlu gen 16. kromozomdadır. “Osteoartroz” olarak bilinen genellikle ileri yaşta eklem kıkırdağında belirgin bozulma ve eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu ile kendini gösteren selim bir tip romatizmada da ,parmaklarda görülen nodüllerde kuvvetli bir aile öyküsü vardır.

Romatizma ağrıları yaş ilerledikçe artmakla beraber çocuklarda ve gençlerde de görülme ihtimali olan bir rahatsızlıktır. Özellikle omurga ve leğen kemiğini tutan ve sakroileit olarak adlandırılan romatizmalar genç erkek popülasyonunda sık görülmektedir.

Romatizma ayrıca olumsuz  hava koşulların etkisi ile ağrı durumunun artması söz konusudur.Soğuk hava romatizma nedeni değildir. Ancak romatizmal ağrılar soğukta daha belirgin olarak hissedilir. Bunun en önemli sebebi eklem içindeki sıvının akışkanlığının değişmesidir. Ancak romatizma her mevsimde ortaya çıkabilir.

Bundan kaynaklı özellikle soğuk havalardan kendimizi korumak gerekir. Romatizmal hastaların kendilerini iyi hissedecek şekilde iyi ısıtılmış ortamlarda bulunmaları, dışarıda ise özellikle eldiven ve atkı ile el eklemlerini ve boyun omurlarını soğuktan korumaları önemlidir. Ayakkabı seçiminde yumuşak tabanlı, ayağın ortopedik kavisini bozmayan ayakkabılar giyilmeli, çok yüksek topuklu ve babet ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Romatizmadan korunmak mümkün olmamakla beraber; aşırı kilo alımı, hareketsiz yaşam, sigara kullanımı gibi faktörler ağrı ve eklem hareket kısıtlılığını artırmakta ve bunlar romatizmanın daha da şiddetlenmesine sebep olmaktadır.

Romatizma hastalarının tedavi yöntemleri uygularken dikkat etmesi gerekmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi eklemlerde kalıcı hasarı önlemektedir. Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni geliştirilen ilaçlarla (biyolojik ajanlar) hastalığın ilerlemesi durdurabilmektedirler. Özellikle romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi hastalıklarda bu ajanların kullanımı oldukça sıktır. Bunun sonucu olarak hastada fonksiyon kısıtlılığı engellenmektedir. Hastalar ayrıca doğal yöntemler ile de romatizma ağrılarını durdurabilirler.Bunun için; egzersiz yapmaları,kaplıca tedavisi görmeleri ve fizik terapileri ağrılar için oldukça etkilidir.

Ancak bu tedavilerden önce hastalığın iltihaplı (enflamatuar) döneminin sonlandırılmış olması ve eklemlerde ısı artışı, kızarıklık ve ağrının bir miktar azalmış olması gerekmektedir. Hasta iltihaplı dönemdeyken sıcak tedavilerden yarar sağlamayacağı gibi bu dönemde yapılacak sıcak tedaviler veya kaplıca iltihaplı alanları tekrar harekete geçireceği için ağrıların artmasıyla sonuçlanabilir.

Romatizma hastalarına verilecek egzersizler eklem hareket açıklığını artırmaya, kas gruplarında germeye ( stretching) ve akciğer kapasitesini artırmaya yönelik olmalıdır. Bundan kaynaklı ağrıların olmadığı dönemlerde hastalar özellikle yüzme, bisiklet binme, yürüyüş gibi vücudu çok yormayan egzersizler yapmalıdırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder