26 Nisan 2017 Çarşamba

Sabah Egzersizi İçin Neler Yapmalı


Sabah egzersiz yapmak vücudun zinde kalmasını sağlamak ve sanılanın aksine gün boyu enerjik olmak demektir. Bundan kaynaklı bu yazımızda sizlere sabah egzersiziniz için gereken tüm adımları aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Sağlıklı Egzersiz

Sabah Egzersizi
Eğer erken kalkan biri sayılmazsanız ve uyanmakta zorlanıyorsanız, kahvenizi yudumlamadan önce uyanmak ve zinde hissetmek için bu egzersizleri denemenizi şiddetle öneriyoruz.

Sabah Egzersizleri


Sabahları mutlu uyanmanız için bir alarm belirleyin. Her zaman uyanmak için kurduğunuz alarmı belli aralıklarla değiştirin. Sizi motive edecek bir seçim yapın. Saatinizin böyle bir özelliği yoksa beğendiğiniz melodisi olan bir saat edinin.

Yatmadan önce egzersiz kıyafetlerinizi hazır edin. Havaya uygun seçimler olmasına dikkat edin. Her gün aynı zamanda uyanmaya özen gösterin. Egzersiz yapmasanız, sadece gazete okusanız bile saatinizi aksatmayın. En azından vücudunuz aynı saatte uyanmaya alışmış olur.

Yeterince zamanınız yoksa zaman harcamayın. Evden yürümek için çıktığınızda sevdiğiniz yerleri tercih edin. Uyanın, giyinin ve dışarı çıkın.

Egzersizden önce yemek yemeyin. Ne kadar az yerseniz o kadar formda kalıp zayıflayabileceğinizi düşünün. Mideniz doluyken 5 km koşamazsınız. Egzersizden önce midenizi rahatlatacak muz, pirinç patlaklı, çerezli çikolata, tost ya da yoğurt yiyebilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan zevk almıyorsanız arkadaşlarınızla egzresize kalkın. Grup oluşturun, program yapın. Farklı, alternatif egzersizler deneyin.

Kendi egzersiz planınızı ve fitness hedeflerinizi oluşturun. Ne kadar ileri gidebileceğinizi kendiniz bilebilirsiniz. Tüm bunları deneyin ve sonuçlarını görün. Hemen şimdi alarmınızı kurmaya ne dersiniz?

Sabah Egzersizleri Resimli


Jumping Jack: Bu enerji verici bir harekettir, çünkü kollar için dinamik bir gerdirme , göğsün açılmasına yardımcı oluyor ve kalp atış hızını yükseltiyor. Ayaklarınızla ve kollarınızla yanlarınızda durun.  Ayaklarınızı dışarı atın ve kollarınızı aynı anda başınızın üstüne getirin. Ayaklarını tekrar birbirine atlayın ve kollarını yanlarına geri getir. Hızlı bir şekilde tekrarlamaya devam edin. Bu hareket klasik beden dersinde yapılan bilindik bir harekettir.  
Fast Feed: Bu hareket odağı gerektirir - hızlı ayaklar, beyninizin ve sinir sisteminizin birlikte çalışmasının birleşimidir. Omuz genişliğinde ayakları açın ve ayakta durun. Dizlerinin hafifçe bükülmüş olmasıyla ayaklarınızın toplarına gelin.  Ve ufak adımlarla koşmaya başlayın.
Plank: Bu, çekirdeğindeki her kasta çalışır ve uygun biçimde kalması için odaklanmayı gerektirir. Ayrıca zor, bu yüzden kesinlikle sizi uyandıracaktır. Yere ön kollarınız koyun ve dirseklerin yere temasını sağlayın. Dirsekler omuzların altında istiflenmeli, ön kollarınız önünüzde yerde olmalıdır. Dizlerinizi yerden kaldırın ve vücudunuzu tam uzanmaya getirmek için ayaklarınızı geriye doğru itin, böylece vücudunuz uzun bir çizgi oluşturur. Bu hareket şınav pozisyonunun dirseklerin yerde olması şeklinde daha anlaşılır olabilir.   
Bisiklet Egzersizi : Uzmanlar bu hareketini omurga bükme hareketi için seviyor, bu da sizi (umarım) uzun bir uyku gecesinden sonra hareket ettirir. Ayrıca, oblikleriniz için harika bir egzersiz, diye ekliyor.   Yere dizler bükülmüş, ayakları kaldırılmış, elleri başın arkasında tutualacak. Absorbe etmek için arkaya yaslanınca göğsünüzü yukarı ve arkaya doğru tutun. Sağ bacağını düzeltmek için sol dirseğe doğru dirseği getirmek için bükün.  Karşı tarafta tekrarlayın. Bu kadar açıklamanın karşılığı aslında sırt üstü düz bir şekilde yatarken bacaklarınızı kaldırarak bisiklet sürüyor gibi yapmanızdır. 

Dikkat Edin


Yapılan araştırmalar bir şeyin alışkanlık olabilmesi için 21 gün geçmesi gerektiğini söylüyor. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Uyku düzeni değişikliğinize alışmanız 2 ila 8 hafta zaman alabilir. Bu değişikliğin sizi etkilemesine hazırlanın. Sonrasında daha rahat hissedeceksiniz. Eğer gece egzersizlerini seviyorsanız karanlıkta görünmenizi sağlayan kıyafetleri tercihiniz olsun.


Yazımıza alternatif olarak İş Yerinde Yapılabilecek Egzersizler yazımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder