5 Nisan 2017 Çarşamba

Saç Bakımı ve Tüyoları

Öncelikle saçlarınızın yapısını tanımanız gerekmektedir ve saçlarınızı boyatmadan, düzleştirmeden veya perma yaptırmadan önce, saçlarınızın yapısıyla ilgili kuaförünüzle konuşmalısınız. Bu uygulamaları daha önce yaptırdıysanız ve herhangi bir sorunla karşılaştıysanız aktarmalısınız. Böylece kuaförünüz saçınıza uygulayacağı malzemelerle ilgili daha kolay karar verebilecektir.

 Saçlarınızı  yıkarken sıcak su yerine ılık su tercih edin ve saçlarınızı hava koşullarına karşı koruyun. Her yıkamadan sonra saçlarınızın rengi giderek solar bundan kaynaklı  saçlarınızı çok sık yıkamayın. Haftada iki kere saç rengini artıran ve kökleri güçlendiren bir şampuanla masaj yaparak saçlarınızı  yıkamanız saç derisi altı hücreleri uyarır ve saçlarınızı canlandırır. Saçlarınızı boyatmadan önce daha önceki boya artıklarından kurtulun ve sonrasında yeniden boyatın. Ayrıca saçlarınızı  doğal yağlar ile besleyin ve yıkamadan sonra sert havlular kullanmamaya özen gösterin.Sağlıklı Saçlar için Yapılması GerekenlerKıvırcık saçlarınız varsa fön yardımı ile saçlarınızı düzleştirebilirsiniz. Saçlarınızı düzleştirirken, saçlarınızın tamamen kuruduğundan emin olun. Saçlarınızın nemli kalması düz şeklin çabuk bozulmasına neden olur.

Saçlarınızın kalıcı bir şekilde düzleşmesini istiyırsanız saçlarınıza keratin yüklemesi  yapabilirsiniz. Bunun içinm salonları tercih edebilir veya evde keratin maskenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Parlak Saçlar için Saç Bakımı


Saçlarınız aşırı yağlı olmadıkça yıkmayın ve daha parlak olmasını sağlayın. Saçları her gün şampaunla yıkamak saçları koruyan, besleyen ve parlaklık veren doğal yağını yok eder. Eğer saçlarınız kuru, yıpranmış ve boyalıysa saçlarınızı 2 gün yıkamayın. Eğer saçlarınız normalse bir veya iki gün yıkamayabilirsiniz. Saçlarınız şeklini kaybediyorsa sadece su ile durulayabilirsiniz. Ayarıca elma sirkesi, limon suyu gibi antibakteriyel ürünler ile saçlarınızı  ılık su ile ıslata-bilirsiniz. Bu aynı zaman da saçınızın pH dengesini de sağlayacaktır.

Fön makinesi kullanırken düşük ayarda kullanmaya özen gösterin ve saçlarınızı  düzleştirmek istiyorsanız fön tutarken aynı zamanda tarayın. Ayrıca havlu ile saçlarınızı kurutmayın.

Dalgalı Saçlar için Saç Bakımı


Dalgalı saçlı kadınlar saçlarını düzleştirmek için devamlı uğraşırlar.Saç düzleştirirken kullanacağınız ısının düşük ayarda olmasına dikkat edin ve saçlarınızı yakmayın veya yıpratmayın. İnce saçları kıvırcık hale getirirken kuru olmasına dikkat edin. Sonrasında uygulayacağınız sprey bozulmasını önleyecektir. Cansız saçları 3 - 5 cm genişliğinde ayırarak şekillendirmeye çalışın. Eğer saçlarınızı kurutma makinesine sokacaksanız 30 dakikadan fazla beklemeyin.Kuru ve temiz saçınızı 3-5 cm genişliğinde ayırın. Daha sonra iki , üç veya daha fazla parmağınıza dolayın. Ancak unutmayın, daha büyük dalgalar çabuk bozulur. Bir tokayla tutturun ve fön makinesiyle 10 dakika kurutun. Tokaları çıkartın ve şekillendirin.Her zaman dalgalı saçlar kullanılmayabilir. Yeni model bigudilerle saçlarınıza dalga kazandırabilirsiniz. Kumaş bigudileri seçerseniz saçlarınızı diplerine kadar sarabilirsiniz ve bu daha sağlıklı bir yöntem olur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder