5 Nisan 2017 Çarşamba

Saç Bakımı İçin Birkaç İpucu

İnsandan insana cilt tipi nasıl değişiyorsa saç tipide değişmektedir ve farklı farklı saç tipleri bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak ;  her iki kişiden birinin kafa derisindeki yağ bezleri normalin üstünde yağ üretir. Sonuç, yağlı saçlar!Yüzünün derisi yağlı olanların genellikle kafa derisi de yağlıdır.

Herkesin kafa derisinde kepeklenme olabilir; bu durum derinin kendini yenilemesinin bir sonucudur. Altında yeni deri oluştuğunda, eski deri canlılığını yitirir ve kepek halini alır. Bu kepeklenme ise, iki durumda problem haline gelir: Birincisi derinin fazla yağ üretimi nedeniyle kepekler bir kabuk gibi kafa derisine yapışır. Bu durumda saçların dip tarafları yağlı, öteki kısımları ise kuru olarak kalır. İkinci olarak yağ bezlerinin az yağ üretmesi durumunda ise, kafa derisi kuru olduğu için kepekler etrafa uçuşur. Bu durumda, saçlar da genellikle cansız ve kırılgan olur.Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır


Kuru Saçlar için Yağlı Bakım

2 yemek kaşığı dolusu susam yağı, badem yağı veya ayçiçek yağı ve 3-4 yemek kaşığı dolusu nohut unu kuru saçlar için şu şekilde kullanılır; Saçlar yıkanmadan önce, seçilen yağla kafa derisine masaj yapılır. Sonra, artan yağ ile nohut unu, ılık su eklenerek, akışkan bir lapa haline getirilir. Bu lapa ile saçlar iyice şampuanlanır ve sonunda durulanır.

Tüm Saçlar için Lavanta Şampuanı

100ml hazır bitkisel şampuana 4 damla lavanta ve 4 damla okaliptüs yağı eklenir ve çok iyi çalkalanır.Ardından saçların temizliği için bu şampuan kullanılır.

Yağlı Saçlar için Limon

5 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı yarım litre soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu arada,  bir limonun suyu sıkılır ve bir kaba alınır. Ayrıca, 2 yumurta sarısı çırpılır. Limon suyu, yumurta sarısı, 5 damla limon yağı ve 1 tatlı kaşığı dolusu hazır bitkisel şampuan, ısırgan otu çayına eklenerek iyice çalkalanır.Saçlar bu şampuanla yıkanır ve iyice durulanır.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Yağ Friksiyonları

Yağ friksiyonları her saç tipi için yararlıdır, ama özellikle yıpranmış ve kuru saçlar için etkilidir ve saçların nemlenmesini sağlar..Şifalı bitki çayları ile birlikte de kullanılabilen değerli bitki yağları, saçlara canlılık, esneklik ve parlaklık kazandırır, zararlı çevresel etkilerden korur,perma, çok sıcak fön çekme ve sürekli boyanın olumsuz etkilere karşı dayanıklılık kazandırır.

25ml badem yağı(veya kabakçekirdeği yağı) ve 25ml zeytinyağı karıştırılır ve saçlara friksiyon yapılır.Daha sonra saçlar bir havlu ile örtülerek, birkaç saat veya gece boyunca bekletilir ardından saçlar yıkanır.

Aşırı Yıpranmış Saçlar için Yağ Kürü


40ml hint yağı ve 20ml soya yağı bir cam şişede veya kavanozda iyice karıştırılır. 2’şer tatlı kaşığı dolusu ısırgan otu, biberiye, ve kekik eklenir. Çok iyi çalkalanarak 2 gün bekletildikten sonra süzülür. Bu yağ saçlara emdirilir ve 40 dakika boyunca saçların bu yağı çekmesi beklenir ardından saç yıkanır.

Yapısal Zarar Görmüş Saçlar için Yağ  Friksiyonları

40ml tatlı badem yağı ve 20ml hint yağı iyice karıştırılarak saçlara ve özellikle de saç uçlarına iyice yedirilir. Bir saat süreyle etkilemeye bırakılır.

Kepeğe Karşı Yağ  Friksiyonları

10 damla okaliptüs yağı, 15 damla biberiye yağı ve 50ml jojoba yağı, sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır, kafa derisine ve saçlara uygulanır.

Yağlı Saçlar için Yağ  Friksiyonları

12 damla bergamot yağı(turunç kabuğu yağı), 13 damla lavanta yağı ve 50ml jojoba yağı, sıcak su banyosunda ısıtılarak iyice karıştırılır ve saçlara yedirilir. Bu sayede saçların yağ dengesi sağlanmış olur.

Durulama Suları – Hızlı veEtkili

Yıkamadan sonraki durulama suları, özellikle yağlı ve kepekli saçlarda mucizeler yaratabilir. Kuru veya kaşıntılı kafa derisi de, bitkisel katkılı durulamalarla veya elma sirkesi ile kepek ve saçların yağ durumu kontrol altına alınır..Durulamalar, yıkanmadan sonra uygulanır ve saçlar artık başka işleme tutulmaz.

Parlaklık ve Saç Esnekliği için Elma Sirkesi

1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 5 damla hint yağı, 1-2 litre sıcak suya karıştırılır. Saçlar bu suyla durulanır ve kafa derisine masaj yapılır.Bu sayede kafa derisinden ölü hücreler atılır ve saç esnekliği sağlanmış olur. Ölü hücrelerin kafa derisinden temizlenmesi ayrıca saçlarınızın kepeklenmesini de engeller.

Yağlı Saçlar için Limon Durulaması

1 limonun ince rendelenmiş kabuğu ve 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ıhlamur, yarım litre soğuk suya eklenir ve kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır ve süzülür. 8 limonun suyu ile birlikte, hepsi bir şişeye veya kavanoza aktarılır ve çalkalanarak 2 gün bekletilir. Saçlar yıkandıktan sonra, 1 litre ılık durulama suyuna, şişedeki sıvının 1/8 bölümü eklenir ve durulama yapılır. Saçlarınız limon sayesinde C vitamini alacak ve saçlarınız C vitamininin antitoksidan etkisi ile zararlı toksinlere karşıda korunmuş olacaktır. Ayrıca C vitamini saçlarınızı kökten uca besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kafa Kaşıntısına Karşı Isırgan Otu 

¼ litre elma sirkesi kaynama derecesine kadar ısıtılır(ama kaynatılmaz) ve içine bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı eklenir , ardından süzülür ve soğuyana kadar bekletilir.Saçlar durulanırken kafa derisine de masaj yapılır. Bu sayede elma sirkesinin anti bakteriyel etkileri saçları zararlı bakterilerden arındırır.

Saç Dökülmesine Çözüm

3-4 hafta boyunca her gün, bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu kökü 8-10 saat boyunca 1-2 litre soğuk suda bekletilir, sonra 3-4 avuç ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı eklenir,kaynama deresine kadar ısıtılır, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve süzülür. Bu suyla kafa derisi ve saçlar beş dakika boyunca yıkanır ve kafa derisine masaj yapılır. Ama her yıkamadan önce, kafa derisine, İsveç Şurubu ve ısırgan otu tentürü ile hazırlanan karışım sürülür. Daha ilk haftada saç dökülmesine karşı etkileri hissedilir ve tedavi süresinin sonuna doğru yeni saçlar çıkmaya başlar. Daha sonra bu tedavi 3-4 günde bir uygulanırsa, saç dökülmesi uzun vadede önlenmiş olur ve saçlar esneklik, parlaklık kazanarak,sağlıklı bir görünüme de sahip olur.. Bu tedavi, kepeklenmeye karşı da çok etkilidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder