23 Nisan 2017 Pazar

Saç Bakımı ve E Vitamini


Saç Bakımı ve E Vitamini


E vitamini diğer adıyla tokoferol; gıdalardan dolaylı olarak veya saf e vitamini olarak alınan bir vitamin gurubudur. Antioksidan ve hücre yenilenmesi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. E Vitamini , en önemli antioksidandır ve bağışıklık sistemi açısından pek çok fonksiyonu bulunmaktadır.

Saçımız da cildimiz gibi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumasızdır. Güneş saç tellerini ve saç derisini kurutarak saçı cansız bir hale sokar ve kurumasına, rengini kaybetmesine neden olur. Güneşin bu olumsuz etkilerini önlemek için vitamin destekleri özellikle e vitamini kullanımı çok önemlidir.

Bir antioksidan olan E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olur. E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur.


E Vitamininin Saça ve Saç Derisine Faydaları

Hücre yapısının bozulmasını engelleyerek hücre yenilenmesine de katkı sağlayan e vitamini saça ve saç derisine oldukça faydalıdır. E vitamini eksikliğinde saç dökülmesi görülebilir ,saç derisinde kepeklenme ve iltihap oluşumu oluşabilir.

E vitamini özellikle genel hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönem olan menopoz yaşlarında daha fazla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Menopoz yaşlarında görülen saçlarda zayıflama, kırılma, cansızlaşma, parlaklığını yitirme ve dökülme gibi sorunların tedavisinde e vitamini saçlarınızın sağlığını geri kazanmanız konusunda size yararlı olacaktır.

Sağlıklı saçlar için hücre bütünlüğü gerekir ve E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini önler. Saç folikülü hücresinin zarar görmesi saçların dökülmesi ve sağlığını kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır. E vitamini kan dolaşımına yaptığı katkılar ile saçlarınızda kökten uca beslenmesini sağlar ve bu etkileri ortadan kaldırır.

E vitamini de saç derisi sirkülasyonunu arttıran ve saçların genel görüntüsü için önemli antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda, saç hücrelerinin üretimi ve tamirine yardımcı olması ile bilinir. Bu hücrelerin sağlığı da, hem saç kırıkları ve dökülmelerini engellemek hem de saçların çabuk uzamasını sağlamak için çok önemlidir.

E Vitamini Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

İçeriğinde E Vitamini olan şampuan ve bakım kremi gibi birçok ürün mevcuttur, bahsi geçen oranlar ya yetersiz miktarda yada saçın ihtiyacı olan oranlarda olmadığı için E Vitamininin saf hali bal kıvamında olan hali ile alınması ve kullanılan saç kremi veya şampuanlara katılması ile  saç bakımında önemli bir yer tutar.

Alternatif olarak hindistan cevizi yağı da e vitaminini desteklemesi için kullanılabilir. Öncelikle saçlarınızı ılık su ve nemlendirici etki veren şampuan ile yıkayınız. Islaklığını havlu ile giderdikten sonra 100 ml hindistan cevizi yağının içine doakimya.com dan rahatlıkla alabileceğiniz E vitaminin yağ ile iyice karışacak biçimde karıştırınız. hem saç diplerine hem saça iyice yedirilen bu karışımı saçta 30 dk dinlendirip işlem sonunda önce saçlarınızı şampuanlayıp sonra suyla temas ettirerek yıkayınız.

Saç Dökülmesine Karşı Vitamin E Bakımı

Saç dökülmesinin nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır. Saç dökülmesi sorunlarında B3 vitamini kullanabilirsiniz. Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp bu karışımları saçlarınızın dökülmesine karşı kullanabilirsiniz. Bu karışımlardan sulu olanı için 200 ml Lavanta suyu, 10 ml Keratin, 10 ml argireline, 10 ml B5 vitamini, 10 gr B3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürünüz.

Diğer bir uygulama ise yine bir kapta 60 ml Hint yağı, 30 ml Çörek otu yağı, 10 ml E vitamini, 10 ml A vitaminli yağ, 10 ml C vitaminli yağ karıştırıp iyice homojenize olduktan sonra saç diplerinden saç uçlarına doğru uygulayarak, bone yada benzeri bir yardımcıyla hava almasını engelleyerek yarım saat bekletiniz. Ardından durulamaya geçmeden önce şampuanla saç dipleri ve saçlar ovuşturulmalı artımı daha kolay ve nitelikli bir şekilde sağlamalısınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder