5 Nisan 2017 Çarşamba

Saç Biti Nasıl Tedavi Edilir?

Genellik çocuk yaşlarda ve okul sıralarında bulaşan bit sorunu, saç derisini yerleşen bitlerin çoğalması ve etrafa yayılması ile bulaşır. Annelerimiz sirke ile saç derimizi yıkar ve kendince tedavi etmeye çalışırdı. Bu küçük bitlerin istilasından korunmanın ve tedavi etmenin birçok yolu mevcuttur. Yıllar önce, saç biti özellikle sosyo-ekonomisi düşük ailelerin çocuklarında bulunurdu. Şu anda ise tüm ekonomik düzeydeki aileleri etkilemektedir. Bit, genelde çocuklar arasında yayılır, okulda, sosyal alanlarda, spor salonlarında ve buralarda yapılan faaliyetler sonucu bulaşma tehlikesi yüksektir. Birçok ilaca karşı direnç gösteren saç bitleri, doğru tedavi uygulanmadıkça saç ve baş derisinde güçlenecektir.Saç Biti Nasıl Temizlenir

Bit, özellikle uzun saçlarda yayılır, kız çocuklarda bulaşma riski daha fazladır çünkü hem saçlar uzundur hem de kızlar arasında, elbise, tarak, fırça paylaşımı daha fazladır. Bu durumların kontrol altında tutulması için çocukların bilinçlendirilmesi ve okulda bu tür paylaşımları sınırlandırması gerekir. Bit tedavisi gören ve okula yeniden dönen çocuğun yeniden aynı riskle karşılaşmaması için saçların kesilmesi gerekir. Bitlenmenin, derimize neler getirdiğini iyi bilmemiz gerekir. Üremeleri ve yayılmaları çok kolaydır. Derideki kanla beslenir ve kahverengiden kızıla doğru bir renk alırlar.

Bit saçınıza sadece bir tane dahi girse 100'e yakın yumurta bırakabilir ve çoğalabilirler.Tedavide ilk adım tanı koymaktır. Bit yumurtaları kafanın şekline göre düz, yuvarlak veya oval olabilir. Susam büyüklüğünde beyaz ya da kahverengidir. Kahverengi saçlarda zor bulunsalar dahi, iyi kontrol edildiklerinde ayırt edilebilirler. İnce dişli bir tarakla sabır gerektiren bir bit ayıklama işlemi yapılmalıdır. Bit şampuanları ve deri ilaçları bazen deride kötü etkiler yapabilir. Eski bir yöntem olan elma sirkesi tedavisi daha güvenli ve doğal bir çözüm yoludur. Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için, enseden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerine kadar elma  sirkesi verilmelidir.. Bu yöntem çok zaman alıcı olsa da, oldukça işe yarar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder