24 Nisan 2017 Pazartesi

SAÇ DÖKÜLMELERİNİN TANIDIK İLACI TURP


Turbun ve Faydaları


Yararları fazla bilinmese de Türk sofra kültüründe önemli bir yeri olan turp öksürükten tutun da saç dökülmesine karşı etkili bir besindir.

Eklem ve Karaciğer Dostu


Her  derde deva olan turp sindirim ve karaciğer tıkanıklıklarını etkili biçimde önler, önlemeye yardımcıdır. Gözaltı morlukları, saç dökülmesi, sivilcelere de iyi gelen turp, yılancık hastalığına da bire bir etkilidir. İnatçı öksürükleri tedavi eder, yara izlerinin giderilmesinde yardımcıdır.
Turbun Yararları

Güzellik

Darı unuyla birlikte, saç kıran (alopesia areata) ve yılancık hastalıklarında saçı çıkarır, ayrıca iltihaplı sivilceleri de çok iyi gelir. Turp balla karıştırılırsa göz altındaki morlukların giderilmesin de yardımcı niteliktedir. Turpun tohumları, vücuttaki çilleri, lekeleri, renk değişikliklerini ve darp izlerini yok eder. Turp tohumu, kendisi (kükürt) ile karıştırılıp haricen kullanıldığında Addison hastalığındaki siyah lekeleri giderir.

Yaralar

Turp balla beraber karıştırılıp pansuman yapıldığında, malign ve benin (kötü ve iyi huylu) yaralara çok iyi gelir. Tohumları sirke ile gangren bölgesine uygulandığında yüksek oranda iyileşme görülür. Bit hastalığına da iyi gelir.


Solunum Sistemi

Pişmiş turp, kronik ve göğüste ağır keymustan oluşan öksürüğe iyi gelir. Zehirli mantarın sebep olduğu boğulmalara ve sıkıntılara olumlu etkisi vardır. Oxymelde pişmiş haliyle gargara yapılırsa boğmacaya faydalıdır fakat normal boğaza zarar verebilir.

Sindirim

Ağır bir  yemekten sonra batını yumuşatır ve boşaltıma yardımcı olur. Yemekten önce yenilirse yiyecekleri eritir ve yemeğin düzensiz bir şekilde sindirilmesini engeller. Tohumları sirke ile karıştırıldığında aşırı bulantı ve kusmaya neden olur. Böğür ve dalak ağrıları için yakı olarak kullanılır. Dalak şişlerini çözer. Yemekten sonra yenirse, sindirir (özellikle yaprağı). Yaprağın suyu karaciğerdeki tıkanıklıkları açar ve sarılığı giderir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder